Hosting – bez niego nie ruszysz z własną stroną www

Prowadząc witrynę internetową zazwyczaj nie mamy swojego serwera. Jak jednak wiadomo, można je po prostu wypożyczyć. Hosting, bowiem tak nazywa się oferowana przez mnóstwo firm usługa, pozwala na umieszczenie plików strony na serwerze i udostępnienie ich odwiedzającym. Hosting kierowany jest do rozmaitych klientów – są wśród nich tak niewielkie i średnie firmy, jak i klienci indywidualni, którzy prowadzą stronę z pasji. Jakie więc typy hostingu znajdziemy u dostawców? O czym trzeba wiedzieć zamawiając hosting? Jak znaleźć ofertę, która zagwarantuje szybki dostęp do serwisu o dowolnej godzinie z dowolnego miejsca?

Jaki hosting wybrać?

Firmy oferują zwykle trzy rodzaje hostingu. Najtańszy będzie hosting współdzielony, a więc udostępniona przestrzeń na serwerze. Doskonale zdaje on egzamin dla witryn z małą ilością odwiedzających, ale w razie częściej odwiedzanych stron może okazać się niewystarczający. W takich przypadkach warto wybrać hosting VPS, z którym dostajemy przydzieloną maszynę wirtualną i który okaże się zdecydowanie efektywniejszy od tego pierwszego. Witryny wyświetlane przez setki internautów najlepiej instalować na serwerach dedykowanych – rzeczywistych serwerach, którymi zajmuje się firma świadcząca usługę hostingową.

Dobry hosting – specyfikacja

Niezależnie od tego, który rodzaj hostingu wybierzemy, dobrze zwrócić uwagę na jego cechy. Jakie musi wykazywać dobry hosting? Najistotniejszą zaletą będzie z pewnością stabilność – internauci muszą bez trudności odwiedzić daną witrynę o dowolnej porze. Dla nieprofesjonalnych użytkowników naprawdę istotne będzie także to, żeby obsługa systemu serwera nie przysparzała trudności i pozwalała na bezproblemową instalację popularnych programów zarządzania treścią – na przykład WordPressa, Magneto czy Joomli oraz posługiwanie się umieszczonymi na serwerze plikami.