Radca prawny – zakres działalności

Radca prawny to zawód, który wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Osoba sprawująca tę funkcję musi wyróżniać się ogromną wiedzą oraz umieć doradzić klientom najlepsze wyjście. Czym zajmuje się współcześnie dobry radca prawny?

Radca prawny – osoby prawne i fundacje

Dynamiczny rozwój prawa stawia przed prawnikami nowe wyzwania. Obecnie radca prawny musi opierać się na wiedzy z różnych sektorów prawa, nie tylko tradycyjnych – np. prawo spółek handlowych czy cywilne, ale także takich jak prawne aspekty e-marketingu, zarządzanie projektami informatycznymi, kwalifikacja prawna spamingu. Dynamiczny rozwój nowych technologii wymusza na prawnikach konieczność nieustannego uzupełniania wiedzy, którą będą mogli zastosować w praktyce. Jakie podmioty obsługują radcy prawni? Z reguły są to organizacje społeczne, przedsiębiorstwa, stowarzyszenia, ale też osoby indywidualne. Każda grupa klientówma odmienne problemy, z którymi pomaga uporać się wykwalifikowany specjalista.

Radca prawny – prawo sprawowania zastępstwa procesowego

Radca prawny spotyka się z różnymi problemami. Pomaga sporządzać projekty aktów prawnych, analizuje umowy spółek osobowych, zajmuje się kompletowaniem dokumentacji związanych z likwidacją podmiotów oraz jednostek budżetowych. Zyskuje również możliwość sprawowania zastępstwa procesowego, pomaga w zakresie prawa własności intelektualnej, obsługuje sprawy upadłościowe. Pomaga też osobom fizycznym, dla których dochodzi roszczeń, obsługuje sprawy związane ze spadkami oraz inne. W swojej codziennej praktyce radca prawny doradza także w sprawach wieczystoksięgowych i w temacie spraw o podział majątku. Kompetentny radca prawny jest bardzo potrzebny – niezależnie od tego czy reprezentuje klientów korporacyjnych, stowarzyszenia, organizacje społeczne, czy klientów indywidualnych.