Systemy ogrzewania kościoła

Ogrzewanie kościoła może być powodem sporych trudności. Budynki sakralne często są bowiem naprawdę pojemne, natomiast używane w nich materiały budowlane mogą przyczynić się do zmniejszenia temperatury. Bardzo ważne jest to w przypadku obiektów zabytkowych – niektóre z nich budowane były z kamiennych bloków, co niekorzystnie wpływa na notowane w nich temperatury. Wspomniana spora pojemność powoduje zaś, że do ich ocieplenia zwykłymi sposobami potrzeba dużej ilości ciepła. W jaki sposób więc wydajnie ogrzewać świątynie?

Ławkowe ogrzewanie kościoła

Takie ogrzewanie bywa obecnie najchętniej spotykane w polskich obiektach sakralnych. Nie powinno to jednak dziwić – jest bowiem najefektywniejsze. W wielu przypadkach sześćdziesiąt minut eksploatacji takiego systemu nie kosztuje drożej niż dwadzieścia złotych – ławkowe ogrzewanie kościoła w ogromnej mierze może zatem ograniczyć wydatki parafii. Daje oprócz tego zgromadzonym dużą wygodę, bowiem ciepłe powietrze jest kierowane bezpośrednio na nich – nie ginie zatem w dużej przestrzeni świątyni.

Zatroszczmy się o ogrzewanie kościoła

Ogrzewanie kościoła powinno być szczególnie ważne dla proboszcza. Warto przemyśleć przede wszystkim to, że sporą część wiernych stanowią obecnie osoby wiekowe. Godzina w obniżonej temperaturze może być dla ich organizmów bardzo niebezpieczna. Korzystne warunki w kościele są też niekiedy zachętą dla osób, które do tego czasu nie bywały na mszach – dobrze ogrzane obiekty mogą pochwalić się wszak wyższą liczbą wiernych.