Kiedy na dworze robi się naprawdę ciepło, na pewno każdy tęskni za odrobiną chłodu. Tymczasem zmniejszenie temperatury nie jest problematyczne – wystarczy tylko odpowiednio dobrana klimatyzacja. Dla tych, którzy nie są zorientowani w temacie klimatyzatorów, stworzyliśmy krótki poradnik.

Moc klimatyzacji jest najważniejsza

Moc klimatyzatora powinna być dopasowana do metrażu pokoju, którego ciepłotę chcemy dzięki niemu zmniejszyć. Fachowcy są zdania, że do pokoju o powierzchni nieprzekraczającej 10 metrów kwadratowych oraz przeciętnej wysokości, potrzebujemy urządzenia o mocy trzech i pół kilowata. Warto jednak pamiętać, że są to wartości jedynie orientacyjne, a dokładniejsza ocena wymaga także innych parametrów.

Na który typ klimatyzacji się zdecydować?

U dystrybutorów znajdziemy głównie dwa typy takich urządzeń – przenośne oraz stacjonarne. Największą zaletą klimatyzatorów przenośnych jest cena, a także możliwość korzystania z nich w wielu pomieszczeniach. Pod względem efektywności lepsza jest jednak klimatyzacja stacjonarna – bardziej chłodzi pokoje i jest o wiele cichsza.

Które miejsce będzie najlepsze do założenia klimatyzacji?

Klimatyzatory przenośne najlepiej zakładać na zewnątrz budynków, a produkowane dzięki nim zimne powietrze należy doprowadzić do mieszkania korzystając odpowiedniego węża. Klimatyzacja stacjonarna może zaś znajdować się w środku domu, jednak producenci zalecają montaż klimatyzatorów typu split także na zewnątrz.