CentroClima – wentylacja

Podstawą każdego budynku jest niezawodna wentylacja. Dopiero po dłuższym czasie zaniedbań jasny staje się związek między niewłaściwą wentylacją a innymi niepożądanymi zjawiskami w naszych mieszkaniach czy biurach. Podstawą wentylacji jest nawiew powietrza równoważący jego wywiew.

Wentylacje i jej rodzaje

Istnieją 2 fundamentalne systemy wentylacji a także tzw. system „kombinowany”. Najpopularniejsza wciąż pozostaje wentylacja naturalna, w której powietrze przenosi się dzięki procesom naturalnym. Znana jest także wentylacja mechaniczna, w której cyrkulacja powietrza wymuszony jest przez specjalne urządzenia. Ostatnim rodzajem wentylacji jest wentylacja hybrydowa.

Następstwa źle zainstalowanej wentylacji

Niewłaściwa wentylacja wiąże się z nadmiarem lub niedoborem tlenu w powietrzu. W pierwszym przypadku, osoby znajdujące się wewnątrz pomieszczenia mogą mieć zawroty głowy – u niektórych mogą pojawić się nawet zaburzenia widzenia. Tego typu sytuacja może także negatywnie wpłynąć na spalanie w urządzeniach gazowych. Z kolei zbyt duża ilość tlenu w powietrzu może spowodować ożywienie i prowadzi do skokowego podwyższenia ciśnienia. Są to również wymarzone warunki do powstawania pleśni i grzybów.