Centrala wentylacyjna – Klimamarket

Centrala wentylacyjna to najważniejsza część wszystkich tego rodzaju systemów. Ich rozmiary są bardzo różne – od małych urządzeń aż do sporych sprzętów – te drugie obsługują największe budynki, ale ich funkcje zawsze są identyczne.

Do czego służy centrala wentylacyjna?

Centrala wentylacyjna przeznaczona jest do obróbki powietrza, które następnie zostanie wtłoczone do wentylowanego pomieszczenia. W jej wnętrzu medium jest studzone, nawilżane, osuszane oraz podgrzewane – jest to zależne od oczekiwań ludzi używających systemu.

Co potrafi centrala wentylacyjna?

Zimą centrala wentylacyjna zwykle ogrzewa medium zaciągane z dworu – tak, by temperatura we wnętrzu obiektu oscylowała wokół 25*C. W czasie upałów natomiast pożądane staje się ochładzanie medium do komfortowej wartości.

Osuszanie w centrali wentylacyjnej

Istnieją dwa sposoby zmniejszania zawartości wody w medium – poprzez skraplanie lub zatrzymywanie wody w w wymiennikach z chłonnego tworzywa, wilgoć zaś zostaje potem wydalana poza instalację.

Nawilżanie w centrali wentylacyjnej

Do zraszania powietrza wykorzystuje się parę albo wilgotne wkłady. Podczas tej czynności w medium mogą rozwijać się drobnoustroje – z uwagi na to przed wtłoczeniem do obiektu powinno być oczyszczone promieniowaniem ultrafioletowym.