Wideofilmowanie z powietrza – kiedy się je stosuje?

Niegdyś do uchwycenia kadrów z powietrza niezbędne było wykorzystanie helikoptera. To sprawiało, iż widywane były one jedynie w wysokobudżetowych produkcjach. Obecnie jednak zrobienie takich ujęć okazuje się dużo łatwiejsze niż przed laty. Jest tak dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań – w tym przypadku dronów. Te bezzałogowe, miniaturowe samoloty są dziś stosunkowo tanie, a przy tym umożliwiają uniesienie wysokiej jakości sprzętu rejestrującego. Z pomocą nowoczesnych dronów osiągalne jest wideofilmowanie z powietrza w doskonałej jakości, a ceny takich projektów okazują się dużo niższe niż niegdyś. W których sytuacjach zatem najczęściej stawiamy na filmowanie z powietrza?

Osobiste święta a wideofilmowanie z powietrza

Obniżające się ceny dronów spowodowały, że filmowanie z powietrza staje się coraz częściej stosowane przez zwykłych klientów. Nikogo nie zaskakują dziś zdjęcia wykonane dronem uwieczniające rodzinne uroczystości – na przykład chrzciny oraz wesela. Garść ujęć uchwyconych z lotu ptaka bardzo ożywia klip i powoduje, iż ten bardziej uchwyci rozmach uwiecznionych wydarzeń. Dlatego często możemy zauważyć pilotów dronów na podobnych uroczystościach.

Zaawansowane zlecenia na filmowanie z powietrza

Dużo częściej filmowanie z powietrza wybierają oczywiście przedsiębiorstwa. Nie powinno to zaskakiwać, bo technika ta – w porównaniu do filmowania z samolotu – umożliwia znaczne zmniejszenie kosztów produkcji klipów. Dlatego filmowanie dronem jest nierzadko wybierane przez wykonawców filmów reklamowych (przede wszystkim, jeśli są to klipy rozsławiające miejscowość czy ośrodek letniskowy) oraz filmów dokumentalnych. Filmowanie z powietrza jest również technologią często stosowaną przez realizatorów relacji z imprez sportowych oraz muzycznych, a oprócz tego – na przykład przy monitorowaniu postępów większych robót remontowych.