
W jakim celu wykonuje się badania psychologiczne kierowców
Badania psychologiczne kierowców Kęty - więcej o tych usługach
Badania psychologiczne kierowców pozwalają ustalić czy osoby badane mają przeciwwskazania do wykonywania zawodu. Są one bardzo istotne w kontekście bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny siadać za kółkiem. W jaki sposób przebiegają badania i co dokładnie sprawdzają? Jakie urządzenia są używane do ich przeprowadzenia?
Badania psychologiczne kierowców – niezbędne do zdobycia uprawnień
Testom psychotechnicznym poddawanych jest kilka grup kierowców. Do największej należą osoby starające się o prawo jazdy np. kategorii D. Do testów podchodzą również kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie uprawnień. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić także kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 lat są ważne przez 5 lat.
Badania psychologiczne kierowców – część teoretyczna i aparaturowa
Badanie psychotechniczne składa się z 2 części. Najpierw kandydaci podchodzą do rozwiązywania testu. Na tym etapie kontrolowana jest zdolność koncentracji, przerzutność uwagi, refleks, a także cechy charakteru czy poziom lęku. Kandydaci na kierowców muszą między innymi ustosunkować się do pytań dotyczących ich cech osobowości czy rozwiązać tzw. test matryc progresywnych. Następnym etapem testów psychologicznych jest część aparaturowa, która mierzy głównie widzenie przestrzenne, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny odległości. Do badań wykorzystuje się m.in. wirometr, miernik sprawności sensomotorycznej oraz równoważnię. Badania polegają przykładowo na naciskaniu odpowiednich przycisków i obserwowaniu, jak osoba badana reaguje na oślepienie światłem.
Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała
Mob.: 608 315 680
E-mail:
[email protected]