Szukasz laboratorium EMC? Znajdź to najbardziej odpowiednie

Kompatybilność elektromagnetyczna to zakres parametrów konkretnego urządzenia, które sprawiają, iż jest ono w stanie poprawnie funkcjonować w określonych warunkach oraz nie rzutować niekorzystnie na działanie innych maszyn znajdujących się w pobliżu. Normy obowiązujące na obszarze Unii Europejskiej wskazują, że prawie wszystkie układy elektroniczne wprowadzane na rynek Wspólnoty powinny zaliczyć badania EMC, które potwierdzą ich kompatybilność elektromagnetyczną. Powinniśmy wykonać je w certyfikowanym laboratorium – w Polsce funkcjonuje ich stosunkowo dużo, jednak nie zawsze oferują one identyczne usługi. Jak więc w tym gronie znaleźć te najlepsze? O czym nie należy zapominać podczas wyboru laboratorium EMC?

Laboratorium EMC – typ testów

Podczas poszukiwań właściwego laboratorium EMC najważniejsze z pewnością okazuje się to, jakie badania są tam przeprowadzane. Pamiętajmy bowiem, iż poszczególne placówki mają różny zakres usług – bierze się to między innymi z ograniczonego sprzętu. Czasem nie są nam wymagane wszystkie badania, jednak jeżeli zachodzi taka konieczność – wybierzmy laboratorium EMC, które oferuje kompleksowe testy. Oprócz tego ważne jest także to, jakiego typu przyłącza i sieci stosowane są w laboratorium, ale tego jednak zwykle nie dowiemy się z ogólnodostępnej dokumentacji.

Laboratorium EMC – jak ustrzec się trudności?

Co zatem zrobić, jeśli ważne okazują się dla nas badania wykonane na mniej powszechnych przyłączach? Trafionym rozwiązaniem w podobnych sytuacjach będzie na pewno wysłanie zapytania, dzięki któremu sprawdzimy, czy dane urządzenie może zaliczyć testy w danym ośrodku. Wyszczególnijmy w nim takie cechy sprzętu, jak masa, rodzaj przyłączy i ich liczba, jak również typ zasilania. Dobrze też zapytać o opcję uczestniczenia w badaniach – związane jest to wszak z różnymi korzyściami.