Szkolenie z ochrony danych osobowych – program

Podstawowym oficjalnym aktem w Polsce, jaki dotykał kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która zaczęła obowiązywać w 1997. Także dziś definiuje ona ten termin oraz omawia, jak należy z nich korzystać. W myśl ustawy dane osobowe to każde dane, które umożliwiają ustalenie tożsamości danego człowieka bez skomplikowanych działań. Do danych osobowych zaliczyć można więc datę urodzenia, imiona i nazwisko czy adres, ale również tak zwane dane wrażliwe – na przykład wiadomości o stanie zdrowia, religii czy ewentualnych wyrokach. O ich ochronę należy zatroszczyć się zwłaszcza dlatego, że dzięki nowym technologiom ich pozyskanie i wykorzystanie jest banalnie łatwe.

Do kogo są adresowane jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe pozyskują wszelkiego rodzaju firmy. Niektóre obracają wyłącznie danymi ich pracowników, inne natomiast uzyskują dojście także do danych klientów. We obu sytuacjach specjaliści, którzy się z nimi stykają powinni przejść specjalne kursy z ochrony danych osobowych, dzięki którym dowiedzą się, jak zagwarantować im bezpieczeństwo. Okazuje się to naprawdę istotne, gdyż po zauważeniu zaniedbań GIODO może zasądzić dotkliwe kary – po pierwsze finansowe, ale w niektórych sytuacjach również pozbawienia wolności.

Na czym opiera się szkolenie z ochrony danych osobowych?

Kurs z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszystkich pracowników administrujących tego rodzaju danymi – będą to między innymi pracownicy archiwów, HR lub do spraw rekrutacji. W jego cenę wliczone są również materiały pomocnicze, przez które kursanci szybciej przysposobią wiadomości. Po zakończeniu kursu, w czasie którego dowiedzą się, jak zapewnić bezpieczeństwo informacji, uczestnicy otrzymują właściwe świadectwa. Warsztaty z ochrony danych osobowych nie zajmują wiele czasu i zwykle kończą się tego samego dnia.