Kiedy potrzebne są badania wysokościowe?

Więcej o badaniach wysokościowych Bielsko Biała

Większość z nas działania na wysokości kojarzy zwłaszcza z serwisowaniem kominów lub myciem szyb w wieżowcach. Według uchwalonych w naszym kraju regulacji są to zaś wszelkie prace przeprowadzane na wysokości wyższej niż jeden metr. W sytuacji, kiedy działania odbywają się co najmniej trzy metry nad poziomem gruntu, niezbędne jest natomiast przejście lekarskich badań wysokościowych. Na czym więc się one opierają? W jakich przychodniach są wykonywane? Jakie schorzenia powodują, że nie zaliczymy badań wysokościowych?

Gdzie wykonać badania wysokościowe?

Badania wysokościowe można przeprowadzić odwiedzając przychodnię medycyny pracy, gdzie otrzymamy dokumenty kierujące na badania lekarskie. Po ich przejściu – o ile oczywiście efekty będą odpowiednie – otrzymamy zaświadczenie pozwalające na podjęcie pracy na wysokościach. Zdarza się też, że na przeprowadzenie badań wysokościowych nie ma dużo czasu – w podobnych wypadkach najlepiej postąpimy wybierając się sami do okulisty, laryngologa i neurologa celem wykonania badań, a potem przedstawiając je w przychodni medycyny pracy, jednak najrozsądniej zgłosić się na badania w specjalistycznej poradni.

Badania wysokościowe – co zostanie sprawdzone?

Badania wysokościowe powinny wykryć choroby, które sprawiają, iż praca na wysokościach jest niebezpieczna. Do najważniejszych tego typu chorób należą przede wszystkim padaczka oraz zaburzenia równowagi, wady wzroku (a konkretnie – konieczność stosowania okularów (choć można to ominąć wykorzystując soczewki kontaktowe), jak również niedowidzenie. Specjalista powinien poza tym odmówić wystawienia orzeczenia, jeżeli chorujemy na zaawansowaną cukrzycę oraz zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy powtarzać co 36 miesięcy, natomiast osoby które ukończyły 50 lat – co roku.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]