Kiedy postarać się o świadectwo energetyczne budynku?

Mieszkańcy domów wolno stojących na pewno dobrze zdają sobie sprawę, jak wielkie wydatki związane są z ogrzewaniem lokalu. Nie może zatem dziwić, iż podczas szukania nowego lokum dla większości z nas bardzo ważne będą właściwości cieplne konkretnego obiektu. Właśnie z tego powodu Ministerstwo Infrastruktury ustanowiło prawo, według którego oferujący nieruchomość powinien dostarczyć nabywcy świadectwo energetyczne budynku. Dotyczy to wszystkich oferowanych lokali mieszkalnych, a jego specyfikę reguluje ustawa. Co wiec powinno widnieć na świadectwach energetycznych budynków? I, co najważniejsze, jakiej firmie powierzyć jego wykonanie?

Świadectwo energetyczne budynku – na czym się opiera

Świadectwo energetyczne budynku to dokument, w którym zawarte są dane dotyczące liczby energii niezbędnej do ogrzania pomieszczeń. Jest ona obliczana w oparciu o porównanie liczby ciepła zużywanej przez dany rok do spełnienia potrzeb lokatorów domu. Świadectwo energetyczne budynku naprawdę istotne okazuje się w przypadku budynków wykorzystywanych przez urzędy oraz tych, które mają powierzchnię większą niż 500 m2 – w nich świadectwo energetyczne musi widnieć w miejscu dostępnym dla każdego z lokatorów.

Świadectwa energetyczne budynków – jak znaleźć firmę?

Jak nietrudno się domyślić, świadectwa energetyczne budynków muszą być przeprowadzone przez certyfikowanych specjalistów. To natomiast powoduje, że ich znalezienie na pewno nie będzie problemem tak dużym, jak w sytuacji różnych pozostałych usług – szczególnie, iż świadczące je firmy działają we wszystkich dużych miastach. O wiele istotniejsze okazuje się jednak to, by pamiętać o tym, by znaleźć specjalistę w odpowiednim terminie. Świadectwo energetyczne budynku ważne jest bowiem tylko przez dekadę – potem należy przeprowadzić je jeszcze raz.