Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych i nie tylko

Zamów badania psychotechniczne Bielsko na www.badaniabielsko.pl

Na sytuację na szosach w największej mierze wpływają umiejętności obsługujących poruszające się po nich pojazdy. Szczególnie ważne jest to w przypadku kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i komunikacji miejskiej. W ich przypadku istotne są tak kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego względu kierowcy z tych profesji w myśl prawa muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem powiedzieć na ich temat kilka zdań. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Badania psychologiczne kierowców – na czym się opierają?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy ukończyli 50 lat – muszą wszak przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw przeprowadza badania charakterologiczne. Przybierają one formę rozmowy z badanym, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w skrajnych sytuacjach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są testy na specjalnych urządzeniach, podczas których badana jest percepcja prędkości, umiejętność szybkiego reagowania podzielność uwagi i widzenie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym musimy wiedzieć?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla każdego ich efekty będą pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco podnieść. Jak? W sieci znajdziemy różne opisy działania urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]