Badania operatorów konieczne tak samo jak badania kierowców

Zleć badania operatorów Bielsko Biała na http://www.testypsychologiczne.com.pl/badania-operatorow/

Gdy mowa o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, najczęściej łączymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi je wykonać. Konieczność ich wykonania taki prawo nakłada również na operatorów wózków, dźwigów, koparek i podobnych pojazdów. Dlaczego istnieje taka konieczność i co jest badane?

Czy badania operatorów są obowiązkowe?

Prawo dokładnie określa, przedstawiciele jakich zawodów muszą zrobić badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których wysoka sprawność psychofizyczna jest kluczowa dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób trzecich. Ponadto, jeśli chodzi o okoliczności, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, stosunkowo często dochodzi w nich do wypadku, a większość z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te pogarszają się wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i to powoduje, że przeprowadzanie takich kontroli jest obowiązkowe.

Na czym polegają badania operatorów?

Badania, jakim poddaje się operatorów i kierowców, dotyczą w znacznej mierze tego samego. Kontroluje się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe i widzenie zmierzchowe, a także prędkość reakcji, zdolność oceny odległości i poziom koncentracji. Istotna jest też przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe NIE lub TAK, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zazwyczaj nie trwają one dłużej niż 0,5 godziny.
Jeśli chodzi o to, jak długo testy zachowują ważność, to jest to uzależnione przede wszystkim od wieku osoby badanej. Przeważnie są to 3-4 lata, zaś w przypadku osób powyżej 50 roku życia – 1-2 lata.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]