Szalunki – systemy do łatwego montażu i demontażu

Znajdź szalunki stropowe na sklep.abcszalunki.pl

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające stawianie murów budynków. Najczęściej stosuje się je podczas wylewania ścian z betonu – wówczas są one potrzebne do tego, aby odpowiednio je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Ponadto szalunki stosuje się też w trakcie stawiania budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia wykonanie przelotów na okna, drzwi i bramy. W tym artykule wyjaśniamy, z czego wykonane są współczesne szalunki i w jaki sposób mogą znaleźć je inwestorzy.

Szalunki z metalu, drewna lub sklejki

Najstarszym typem szalunków jest konstrukcja wykonana z desek drewnianych bądź mocnych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami, która po rozmontowaniu może zostać wykorzystana powtórnie. Demontaż takich szalunków jest jednak ciężki – większa część inwestorów i wykonawców decyduje się zatem na zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki mogą być wytworzone ze sklejki, metalu lub drewna, a także zestawiać 2 albo 3 surowce. Z reguły jednakże korzysta się ze sklejki – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a całą konstrukcję spajają łączniki, narożniki, belki i głowice ze aluminium lub stali.

Wynajem szalunków – nie ma potrzeby ich nabywać?

Podmioty cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów, którzy planują planujących postawić jeden obiekt oraz zespołów, które zwykle oferują odmienne usługi. Kupno wszystkich modułów niezbędnych do skonstruowania szalunku byłoby całkiem nierentowne . Znacznie rozsądniejszym wyjściem jest wypożyczenie szalunków.

Nasze dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]