
Rodzaje izolacji przeciwwilgociowej fundamentów
Fundamenty to kluczowy element każdego domu. Już w trakcie projektowania budynku należy zadbać o to, żeby dom był wytrzymały. Świetnie sprawdzi się w tym celu izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Sprawdźmy więc dlaczego należy ją zastosować.
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – przy nieruchomościach mieszkalnych i przemysłowych
Warunki zewnętrzne mają ogromny wpływ na konstrukcję budynku. Negatywne skutki ma zwłaszcza działanie wilgoci, co może prowadzić do wyziębiania budynku. Mokre fundamenty sprawiają, że rośnie poziom przepuszczalności cieplej budynku, a co za tym idzie – wzrastają koszty centralnego ogrzewania. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów stanowi najczęściej wykorzystywaną odmianą hydroizolacji zabezpieczającą nieruchomość przed negatywnym wpływem wilgoci oraz tzw. podciąganiem kapilarnym. Stosuje się ją zarówno przy nieruchomościach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Fundamenty zabezpiecza się za pomocą różnych metod izolacji. Ciężką izolację stosuje się na bardzo wilgotnych terenach, gdy woda występuje w pobliżu budynku. Natomiast o wiele częściej używana jest izolacja przeciwwilgociowa, pomagająca zabezpieczyć fundamenty przed wodą opadową.
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – zaprawy asfaltowe i emulsje silikonowe
Podstawę budynku można izolować od wewnątrz oraz na zewnątrz. Służą do tego przeróżne materiały budowlane, na przykład papy, zaprawy cementowe, masy asfaltowe oraz powłoki polimerowe. Pamiętajmy, że profesjonalna izolacja przeciwwilgociowa fundamentów wymaga zrobienia odrębnych projektów dla newralgicznych części jak na przykład rogi, załamania czy łączenia ścian. Dlatego prace najlepiej zlecić fachowcom o renomowanej pozycji na rynku – tylko wówczas zyskamy gwarancję, że nieruchomość jest odpowiednio zakonserwowana przed oddziaływaniem wody.