Remont okien zabytkowych? O tym pamiętaj

Więcej szczegółów o oknach zabytkowych

Okna zabytkowe najczęściej wyglądają dużo korzystniej niż te produkowane współcześnie więc są niewątpliwą dekoracją budynków. Względy estetyczne to rzecz jasna ich nie jedyna dobra strona, a na ich cenę w dużym stopniu wpływa również metryka. Podobnie jak inne przedmioty zabytkowe, także okna muszą być konserwowane według prawa – ich renowacji nie możemy przeprowadzić samemu z użyciem dostępnych w markecie materiałów. Czym jednak odróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto może wykonać takie prace?

Okna zabytkowe – jak rozpoznać

Okna zabytkowe zwykle mają więcej zdobień niż współczesne. Nie są też uchylane, a to sprawia, że niezbędne okazują się lufciki, dzięki którym możemy wentylować pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, zrobione są najczęściej z drewna – materiału, jaki wykazuje wiele zalet, ale potrzebuje częstej konserwacji, a oprócz tego łatwo go zepsuć. Z tego powodu tak ważne są uprawnienia specjalistów konserwujących okna zabytkowe.

Naprawa okien zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle mają konstrukcję skrzynkową, która wymaga wysokich umiejętności – ten typ okna cechuje się bowiem użyciem różnych, dziś już rzadko widywanych, rozwiązań. W związku z powyższym, nawet najlepsi stolarze nie powinni serwisować okien zabytkowych, jeżeli nie zdobyli dokumentów potwierdzających ich kwalifikacje, które zostały nadane przez konserwatora zabytków – w przeciwnym wypadku mogą otrzymać wysokie kary.

Nasze dane kontaktowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]