
Projekty domów energooszczędnych – jakie cechy się liczą?
Dowiedz się więcej o sporządzaniu projektów domów energooszczędnych na http://bit.ly/2d7o5AK
Od kilku lat coraz więcej uwagi poświęca się zagadnieniu oszczędzania energii. Świetnie wiemy już, iż wiele źródeł energii jest zaliczanych jest do nieodnawialnych, co nakłada na nas konieczność zmniejszenia ich zużycia. Z kolei ograniczone zużycie energii w każdej sytuacji oznacza mniejsze rachunki. Właśnie z tego powodu pojawiła się idea domów energooszczędnych, które dzisiaj cieszą się rosnącą popularnością.
Projekty domów energooszczędnych – kiedy dom może zostać uznany za energooszczędny?
Najbardziej istotną cechą w przypadku domów energooszczędnych jest wielkość – im dom ma mniejsze rozmiary, tym mniejsze będą powstawały straty ciepła. Dlaczego tak się dzieje? Jest to konsekwencja powierzchni przegród, które musi pokonać ciepło. Jeżeli zależy nam na tym, by koszty ogrzewania nie wzbudzały w nas przerażenia, koniecznie należy wybudować dom o dość niewielkiej powierzchni. Nie należy jednak zapominać, że powierzchnia przegród zależna jest także od kształtu domu. I tutaj zasada jest banalnie prosta – im bardziej zwarta jest bryła domu, tym straty ciepła są mniejsze. Wpływ na straty ciepła mają też okna. W domach określanych jako energooszczędne nie należy montować wielkich tafli, które ciągną się od podłogi aż do samego sufitu. Okna są wszak zawsze potencjalnymi punktami, przez które ciepło może przedostawać się na zewnątrz. Takie olbrzymie okna można umieszczać tylko od strony południowej, która jest mocno nasłoneczniona. Zabronione jest w domach energooszczędnych montowanie dużych okien od północnej strony. Osoby, które nie zamierzają jednak rezygnować z wielkopowierzchniowych okien, powinny postawić na te, których standardowy współczynnik przenikania ciepła ma dużo niższą wartość.
Projekty domów energooszczędnych – czy domy z drewna gwarantują ograniczone zużycie energii?
Domy z drewna też mogą być domami energooszczędnymi. Wszystko uzależnione jest bowiem od omówionych powyżej elementów. Stawiając na niezbyt duży rozmiar, zwartą bryłę budynku oraz prawidłowo dobrane okna, można mieć pewność, że straty ciepła nie będą zbyt duże.
Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Architektoniczna Bartek K.Sitarski
ul.Niezapominajek 3/20
30-239 Kraków
Mob.: 601 965 606
E-mail:
[email protected]