Projekt i budowa domu góralskiego

domy góralskie »

Najpierw budowane były tylko na Podhalu, dziś zaś inspiracje stylem zakopiańskim zauważyć można także w innych regionach Polski. Domy góralskie, mimo swojej nazwy, pojawiają się nawet na Pomorzu, a ich popularność zwiększa się w wielkim tempie. Czym powinniśmy to tłumaczyć? Jakie dobre strony mają domy góralskie?

Domy góralskie – bogata tradycja

Choć budowane były już od wieków, w zbiorowej świadomości architektura zakopiańska pojawiła się za sprawą Stanisława Witkiewicza – zaczerpnięte stąd inspiracje zostały przez niego użyte do opracowania nieznanego dotąd, oryginalnego stylu. Z czasem to budownictwo zyskało uznanie poza Podhalem, ale nadal jest powszechnie wiąże się z tym regionem.

Materiały do wznoszenia domów góralskich

Kluczowym surowcem, z jakiego powstają domy góralskie jest rzecz jasna drewno. Początkowo były to jedynie gatunki rosnące w w pobliżu Zakopanego, ale z czasem inżynierzy zaczęli także wykorzystywać drewno importowane, które okazało się wytrzymałe na zmienne się temperatury oraz wpływ wody.

Charakterystyczne cechy domów góralskich

Domy góralskie najłatwiej rozpoznać można dzięki charakterystycznym, stromym dachom oraz kamiennych fundamentach. Domy góralskie nie mogą istnieć bez tarasów oraz typowych elementów ozdobnych, pochodzących z warsztatów najbardziej uznanych snycerzy.

Mocne strony domów góralskich

Swoją popularność zawdzięczają zwłaszcza pięknemu wyglądowi, ale ich mocne strony na tym się nie kończą. Warto dodać, że zbudowane głównie z drewna, tworzą nadzwyczaj zdrową atmosferę, a użyte do ich produkcji materiały są całkowicie bezpieczne dla natury.

Nasze dane kontaktowe:
"Piczura-Dom" S.C. Leopold Piczura i Stanisław Piczura
34-407 Ratułów nr 392

Mob.: +48 601 965 606, +48 880 861 800, +48 509 372 308
E-mail: [email protected]