Orynnowanie dachu – ochrona przed zalegającą wodą

Chcesz zamówić rynny PCV? Zobacz tutaj

Systemy dachowe składają się z wielu modułów. Pośród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości i komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia skuteczne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu komplikacji wynikających z jej gromadzenia się. Nie powinniśmy zatem bagatelizować doboru najlepszych elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zadanie niełatwe i wymagające fachowej wiedzy oraz wprawy – tak samo jak montaż rynien. Co w takim razie powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich modułów się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Systemy rynnowe – jakie elementy je tworzą?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z szeregu mniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z rozmaitego przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda schodząca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz elementy znajdujące się blisko gruntu lub pod nim, których zadaniem jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na granicy budynku – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie różnych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a później do odpływu.

Rynny plastikowe, PCV albo metalowe – co kupić?

W ofercie dystrybutorów dostępne są orynnowanie dachu wyprodukowane z różnych materiałów – między innymi z metalu czy też plastiku. Które z nich będą najodpowiedniejszym wyborem? To zależy od specyfiki budynku oraz tego, w jakim stopniu jest on wystawiony na działanie opadów atmosferycznych. Decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania powinno się więc przedyskutować z fachowcem.

Nasze dane kontaktowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08