Okna ze szprosami – czym się wyróżniają?

Zwiedzając Polskę, można zauważyć, że w dużej części domów znajdują się okna z szczeblinami. Szczebliny określa się także szprosami. Tego typu okna znane są od bardzo dawna. Teraz okna te znów stają się popularne.

Okna ze szprosami: jaka jest ich funkcja?

Na przestrzeni lat ich funkcja istotnie się zmieniła. Kilkadziesiąt lat temu nie istniała możliwość wyprodukowania wielkich tafli szkła. Szprosy miały za zadanie podtrzymać szyby, rozdzielając je przy tym na kilka pól. Charakterystyczną cechą szczeblin są wręby, na których mocuje się szyby. Obecnie montuje się okna ze szprosami przede wszystkim dlatego, że bardzo dobrze się prezentują. Rzecz jasna szczebliny nadal mogą pełnić funkcję praktyczną. Można je wykorzystać, aby wzmocnić konstrukcję okien z bardzo dużymi przeszkleniami. Dzieląc szybę na pola o mniejszej powierzchni, szprosy sprawiają, że okno jest bardziej sztywne.

Okna ze szprosami: typy i materiały przeznaczone do produkcji

Producenci okien mają obecnie do zaoferowania okna z kilkoma rodzajami szprosów. Zalicza się do nich:
– szprosy międzyszybowe: znajdują się pomiędzy szybami. Okna z tak ulokowanymi szprosami można myć z łatwością. Są mocowane na stałe, mogą różnić się barwą;
– konstrukcyjne: najsilniej nawiązują do szprosów stosowanych przez laty. Okna z takimi szprosami montowane są w zabytkowych obiektach. Rzecz jasna można je montować także w nowych, jeżeli stylem przywodzą na myśl na przykład szlachecki dworek;
– szpros „ojcowski” – okna z tym rodzajem szprosów oferuje zaledwie jeden polski producent. Jego nazwa nawiązuje do Ojcowskiego Parku Narodowego. Produkuje się je z materiałów tego samego typu co ramy okienne. Jeśli więc rama okienna zrobiona została z drewna, także szprosy będą drewniane. Wykorzystuje się też aluminium, PCV albo włókna szklane.
Szprosy zrobione z naturalnego drewna wyglądają (w naszej opinii) najkorzystniej. Dzielące okna na pola o mniejszej powierzchni szprosy przypominają szlacheckie dworki, ale korzystnie wyglądają również w naprawdę dużych i nowoczesnych przeszkleniach.