Niezbędna nie tylko w budownictwie tarcica

Tarcica to produkt drzewny który ma bardzo szerokie zastosowanie głównie w budownictwie, a poza tym w wytwarzaniu artykułów do wykończenia wnętrz. Na zakres jej stosowania mocno wpływa fakt, iż produkt ten oferowany jest w wielu rodzajach, które określane są przez wymiary tarcicy.

Tarcica sucha i mokra, obrzynana i nieobrzynana

Tartaki proponują swoim klientom rozmaite gatunki tego wyrobu. Przede wszystkim zakupić można tarcicę mokrą i suchą. Tarcica sucha powstaje poprzez uprzednio przetartego z wykorzystaniem pilarek okrągłego drewna. By pozbawić ją wilgotności, suszy się ją w specjalnych suszarniach komorowych. Celem tego zabiegu jest nie tylko nadanie jej mniejszego stopnia wilgotności, co określa się w procentach, ale też pożądanych parametrów użytkowych, jakie determinuje poziom wilgotności. Przy produkcji tarcicy mokrej zaś obróbka taka nie ma miejsca. Tarcicę dzieli się także na obrzynaną i nieobrzynaną. Jak nietrudno się domyślić, ten pierwszy rodzaj to tarcica poddana określonemu zabiegowi mechanicznemu, po zakończeniu którego wszystkie jej płaszczyzny są wyrównane. Tarcica nieobrzynana ma zaś wyrównane tylko dwie powierzchnie równoległe. Co więcej istnieje możliwość wytwarzania tarcicy w różnych rozmiarach. Z podstawowej postaci tarcicy powstają na przykład deski, łaty, bale, listwy czy belki.

Do czego używana jest tarcica?

Dobrej jakości tarcica, wykonana z dobrych gatunków materiału i poddana starannej obróbce, używana jest wszędzie tam, gdzie konieczne są nieprzeciętne walory estetyczne i znakomite parametry użytkowe. Natomiast tarcica gorzej jakości wykorzystywana jest przede wszystkim do produkcji papieru, a także w budownictwie, przykładowo do produkcji więźb dachowych i konstrukcji budynków.