Klimamarket – sklep internetowy z pompami próżniowymi

Pompy próżniowe to urządzenia, dzięki którym możemy wypompować gazy z zamkniętych układów. Chętnie używa się ich w najróżniejszych dziedzinach przemysłu, a ich konstruktorzy opracowali dotąd kilka rodzajów, wśród których każdy ma nieco inne przeznaczenie. Jak dokładnie działają? Gdzie najczęściej spotkamy pompy próżniowe?

Pompy próżniowe – w jaki sposób pracują?

Pompy próżniowe w celu usunięcia powietrza z z zamkniętego układu używają podciśnienia. Pojedyncze ssawy różnią się między sobą efektywnością, którą mierzy się objętością gazu, którą są w stanie w określonym okresie usunąć. Ważne jest także maksymalne ciśnienie, w którym mogą pracować.

Typy pomp próżniowych

Ze względu na mnogość przykładów ich wykorzystania, powstało wiele typów podobnych maszyn. Najczęściej produkowane są pompy próżniowe strumieniowe, molekularne, jonowe oraz adsorpcyjne. Nieco mniejszą popularnością cieszą się z kolei pompy tłokowe i radialne.

Wykorzystanie pomp próżniowych

Najczęstszym zastosowaniem pomp próżniowych są układy klimatyzacyjne, w których nie tylko stanowią jeden z kluczowych podzespołów ich konstrukcji, ale też stosuje się je podczas ich konserwacji. Pompy próżniowe spotyka się również w przemyśle poligraficznym, w sprzęcie medycznym oraz produkcji tworzyw sztucznych. Bardzo często wykorzystywane są także w rolnictwie, pełnią bowiem rolę istotnego elementu urządzeń udojowych. Warto również zaznaczyć, że pompy są ważną częścią zaopatrzenia centrów naukowych.