Jak uniknąć problemów przy zakładaniu paneli podłogowych?

Panele podłogowe są często wybierane przez Polaków. Nie może to oczywiście dziwić – zwłaszcza, jeśli pod uwagę weźmiemy ich liczne zalety. Panele podłogowe są bowiem tanie, zaś różnorodność sprzedawanych wzorów powoduje, że każdy wyszuka panele dopasowane do konkretnego pomieszczenia. Jak dowodzą statystyki sprzedaży, Polacy kupują panele częściej niż wykładziny, a z uwagi na niskie koszty, także od parkietów drewnianych. Przed wyborem danego produktu powinniśmy jednak sprawdzić, czy spełni nasze potrzeby.

Jak kupować panele podłogowe?

Najistotniejszym cechą paneli podłogowych jest ścieralność – to od tego zależy, jak długo wytrzymają. Określa się ją z wykorzystaniem klas ścieralności, które wyrażają liczbę ruchów tarczy ściernej, po których powierzchnia ulegnie zniszczeniu. Panele podłogowe z klasą ścieralności AC1 oraz AC2 powinny być zakładane wyłącznie w rzadko wykorzystywanych pokojach. Do salonu i korytarza warto wybrać zaś modele z klasą co najmniej AC3 – nie zapominając rzecz jasna, że najsolidniejsze będą te oznaczone AC5.

Panele podłogowe – jak kłaść?

Panele podłogowe są bardzo często wybierane również z uwagi na łatwość ich montażu. Chociaż ich położenie będzie łatwiejsze niż parkietu, należy wiedzieć, że potrzebne będą do tego wysokie kwalifikacje. By otrzymać pewność, że panele będą właściwie zamontowane, warto powierzyć to sprawdzonej firmie – zwłaszcza, jeżeli wcześniej nie zakładaliśmy paneli czy nie dysponujemy właściwymi sprzętami.