
Jak pozbyć się wilgoci? Pomoże osuszanie ścian
Zawilgocone mury to kłopot, który dotyka nie tylko posiadaczy starych obiektów. Tam oczywiście jest on szczególnie poważny, jednak pojawia się też w młodszych domach, w których bywa owocem zepsutej czy źle założonej izolacji. Nie musimy zapewne tłumaczyć, że wilgoć w środku ścian to spore niebezpieczeństwo dla budynku – powoduje wyziębienie ścian, a w skrajnych sytuacjach może nawet skutkować ich zawaleniem. Dlatego kiedy mamy przyczyny, by sądzić, że dane ściany są zawilgocone, powinniśmy podjąć odpowiednie działania oraz zlecić fachowcom ich zabezpieczenie. Na czym opiera się więc osuszanie ścian? Które techniki są aktualnie najchętniej stosowane przez fachowców?
Kiedy osuszanie ścian okaże się niezbędne?
Przed osuszaniem ścian powinniśmy zlecić badania, które podpowiedzą nam, czy ściany naprawdę są mokre. Polegają one na wycięciu kilku fragmentów muru oraz przetestowaniu ich w odpowiednich warunkach. Kiedy wilgotność ścian nie przekracza pięciu procent, osuszanie ścian nie okaże się niezbędne. Jeżeli z kolei okaże się większe, należy niebawem przeprowadzić następne ekspertyzy. Poziom wody wyższy od dziesięciu procent będzie zaś przyczyną, by bezzwłocznie przeprowadzić osuszanie ścian – może bowiem okazać się powodem dużych problemów.
Sposoby osuszania ścian
Najchętniej stosowaną techniką osuszania ścian jest, jak nietrudno się domyślić, użycie nagrzewnic. Metoda ta ma wiele plusów, jednak posiada także wady – okazuje się dość mało efektywna przy wyższych poziomie wilgoci potrzebuje wysokiego wentylowania pomieszczenia. Dlatego coraz chętniej stosuje się nowsze metody – osuszanie ścian za pomocą absorpcji, fal czy energii elektrycznej. Charakteryzują się one dużą efektywnością oraz stosunkowo małymi kosztami, a to naprawdę istotne będzie w przypadku dużych budynków oraz obiektów z bardzo zawilgoconymi ścianami.