
Izolacja pionowa i pozioma – wykonanie oraz znaczenie
Każdy, kto rozpoczyna budowę domu, pragnie, aby możliwie jak najdłużej pozostał on w idealnym stanie. Nie stanie się to jednak prawdopodobne, jeżeli nie będzie zrobiona prawidłowa izolacja pionowa i pozioma domu. Hydroizolacja skutecznie chroni przed wilgocią na ścianach, dzięki czemu powoduje, że są one wolne od brzydkich plam, a w domu nie roznosi się zapach wilgoci.
Izolacja pionowa i pozioma – realizacja oraz rola, którą pełni
Jednym z objawów źle zrobionej izolacji domów są wilgotne mury. Do tego dodać należy odpadające tynki oraz przytoczone we wstępie artykułu plamy, które w zdecydowanej większości przypadków pojawiają się w piwnicy oraz na parterze. Takie problemy naprawdę często spotyka się w tych domach, których fundamenty wykonano z czerwonej cegły. Bez najmniejszego znaczenia jest to, czy chodzi o budynki nowe, czy te wybudowane bardzo dawno. By odtworzyć brakującą bądź niewłaściwie zrobioną izolację poziomą, powinno się ustalić do jakiej wysokości musi ona sięgać, a potem na każdym metrze bieżącym powierzchni ściany wykonać około dziesięciu nawiertów leżących pod kątem. Następnie wykonane wloty trzeba wypełnić wykorzystując do tego celu specjalny płyn, który ma działanie uszczelniające. Ma on właściwości higroskopijne, przez co skutecznie uszczelnia fugi i uniemożliwia przedostawanie się wody w górne obszary ściany. By jednak izolacja mająca charakter poziomy była naprawdę skuteczna, konieczne jest także odtworzenie izolacji pionowej – w takim przypadku powinno się najpierw skuć tynki, które zostały zawilgocone, wyczyścić mury, pogłębić fugi, a na koniec powlec całość substancją, który działa izolująco. Dopełnieniem prac jest ocieplenie murów polistyrenem.
Izolacja pionowa i pozioma – kto powinien ją wykonać?
Wykonanie hydroizolacji budynku najrozsądniej jest powierzyć doświadczonej ekipie, która zna się na hydroizolacji. Tylko wtedy można mieć pewność, że prace będą wykonane we właściwy sposób, a izolacja się sprawdzi.