Izolacja fundamentów – komu zlecić jej wykonanie?

Ochrona fundamentów przed negatywnym wpływem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najważniejszych faz budowy solidnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć penetrująca mury z czasem spowoduje osłabienia ich konstrukcji, a wykwity pleśni oraz grzybów za czasem odbiją się negatywnie na samopoczuciu lokatorów.

Komu zlecić wykonanie hydroizolacji fundamentów?

Projektując budowę obiektu, należy zostawić przygotowanie najlepszej metody hydroizolacji profesjonalistom, którzy mają wieloletnie doświadczenie nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budynków, ale także w odnawianiu hydroizolacji w tych już istniejących. Mają oni wiedzę, jakich błędów unikać oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się dobrze w konkretnym przypadku. Wszak wykorzystanie właściwych technik izolacji fundamentów może różnić się w zależności, czy planowane jest wykonanie ścian i ław fundamentowych, fundamentów z bloczków betonowych bądź osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Kluczowa jest także gruntowna analiza warunków wodnych na obszarze, na którym zamierzana jest budowa. Dzięki niej można zweryfikować czy nieodzowna jest izolacja przeciwwilgociowa (realizowana na gruntach, w które woda szybko wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy też przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się niebezpieczeństwo podtopień lub gleba jest na tyle spoista, że po deszczu fundamenty stoją w wodzie dłuższy czas).

Metody hydroizolacji fundamentów

Zależnie od rodzaju fundamentów, do ich protekcje przed wilgocią wykorzystuje się odmienne strategie. Płytę fundamentową, na której z reguły stawia się budynki tam gdzie jest wyższy poziom wód gruntowych, można hydroizolować od spodu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową ścianę fundamentową z betonu można pokryć powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej nanieść ją zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej sprawdzi się zastosowanie izolacja pionowa i poziomej, która zastopuje kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonanie izolacji fundamentów także warto powierzyć profesjonalistom, bo nagminnym błędem mniej wykwalifikowanych ekip jest lekceważenie wytycznych wyszczególnionych w projekcie budowlanym (między innymi tych dotyczących warunków i metod aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) lub wykorzystanie ich tanich substytutów, nie posiadających podobnych parametrów wodochronnych. Niepoprawne wykonanie prac czy wykorzystanie materiałów nieodpowiednich do poziomu obciążenia wilgocią może powodować, że będzie ona nieefektywna.