Hydroizolacja w budownictwie jest niezbędna!

Właściwe zabezpieczenie budynków przed niepożądanym działaniem wilgoci jest ogromnie ważne. Nawet świetnie wykonany, mocny budynek, zbudowany z materiałów świetnej jakości, może ulec destrukcji z powodu działania wody. Stanie się tak, kiedy zaniedba się obowiązek zrobienia hydroizolacji bądź też przeprowadzi ten proces niewłaściwie albo z użyciem złych materiałów.

Czemu hydroizolacja ma tak duże znaczenie?

Każdy budynek może mieć kontakt z wodą, nie tylko jeżeli zbudowany jest na obszarze podmokłym. Wilgoć szkodzi zaś wszystkim materiałom budowlanym (szczególnie cegłom glinianym) – rozpulchnia je, dewastuje tynki i sprawia, iż obiekt nie tylko wygląda nieestetycznie przez mokre mury, ale też zwyczajnie niszczeje. Utrudnia to jego użytkowanie, a czasami wręcz, ze względu na wilgoć w pomieszczeniach, uniemożliwia ich zamieszkanie. Z oczywistych względów najsilniej zagrożone destrukcyjnym działaniem wilgoci są fundamenty, a to one decydują czy obiekt jest stabilny, dlatego ich zabezpieczenie jest szczególnie istotne. Co więcej, wilgotne fundamenty mają wpływ na gorszą termoizolację. Działanie wilgoci i wynikające z tego konsekwencje znacząco zmniejszają również wartość budynku, rozsądniej więc ochronić się przed taką sytuacją, wybierając dobrą hydroizolację.

Efektywna hydroizolacja

Do ochrony budynków przed kontaktem z wodą wykorzystuje się rozmaite techniki oraz materiały, za każdym razem jednak, kiedy oczekuje się trwałości oraz skutecznego działania, należy postawić na produkty doskonałej jakości, oferowane przez renomowanych producentów. W innym przypadku po niedługim czasie konieczna może być wymiana izolacji, jej uszczelnienie bądź naprawa, a to generuje wielkie koszty i wymaga obszernych prac remontowych.
Jeżeli chodzi o rodzaje hydroizolacji, to wykonuje się hydroizolację poziomą i pionową. Pozioma chroni przed wchłanianiem wody przez mury fundamentów, druga zaś chroni budynek przed wilgocią z zewnątrz.