
hydroizolacja ściany fundamentowej ma ogromne znaczenie
Każdy budynek zbudowany jest z kilku rodzajów ścian. Do tych o ogromnym znaczeniu bez wątpienia zaliczana jest ściana fundamentowa, która często nazywana jest zwyczajowo fundamentem. Fundament stanowi podwalinę nieruchomości. To on przejmuje wszystkie obciążenia, a następnie przekazuje je na grunt. W konsekwencji całość konstrukcji budynku cechuje się stabilnością. Rolą ściany fundamentowej jest w związku z tym powiązanie w sposób jak najbardziej stabilny konstrukcji domu z gruntem. Nie trudno w związku z tym domyśleć się, że ściana tego rodzaju musi zostać prawidłowo postawiona.
Ściana fundamentowa – odpowiednie metody hydroizolacji
Aby ściana fundamentowa cechowała się trwałością i odpowiednio wypełniała nałożoną na nią rolę, powinna być właściwie chroniona przed wpływem wilgoci. Trzeba wiedzieć, że mnóstwo inwestorów, architektów, a nawet wykonawców robót budowlanych nie dysponuje wystarczającą wiedzą, która pozwala na dobranie odpowiedniej metody hydroizolacji. Używanie nieodpowiednich substancji hydroizolacyjnych lub nieprawidłowo dobrany materiał budulcowy powodują, że ściana fundamentowa może okazać się nieodporna na działanie wody. A wtedy wystąpić mogą duże problemy.
Ściana fundamentowa – dobry materiał oraz zasady wykonania
Świetnym materiałem do postawienia ściany fundamentowej okazuje się być beton. Sprawdza się on przede wszystkim tam, gdzie poziom wód w gruncie jest dość wysoki. Na materiale tego rodzaju z powodzeniem nakłada się naprawdę dobrze działającą hydroizolację. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli w ścianie wykonano łączenie fug, to miejsca te muszą zostać zabezpieczone w szczególny sposób. Wszystko dlatego, że punkty te są słabsze i to zazwyczaj właśnie przez nie przesiąka woda gruntowa, prowadząc do uszkodzenia ściany. Raczej słabym materiałem, z którego wykonać można ściany fundamentowe okazuje się być z kolei czerwona cegła. Ten typ materiału wilgoć przenika wyjątkowo łatwo. Co więcej, wilgoć pnie się po ścianie, wywołując takie defekty, jak puchnięcie, i w konsekwencji odpadanie tynku. Do tego powstać mogą nieestetyczne zacieki. Dlatego zrobienie hydroizolacji ściany fundamentowej najlepiej jest zlecić mogącej pochwalić się dużym doświadczeniem firmie.