Fugowanie klinkieru techniki

Klinkier zdobywa ogromną popularność wśród budowlańców. Duże zainteresowanie owym materiałem nie może jednak dziwić. Klinkier wszak świetnie wygląda, a metoda jego wytwarzania powoduje, że nie straszne są mu woda, pleśnie lub pęknięcia. Żeby jednak ściana zewnętrzna z tego materiału wytrzymała długie lata, trzeba właściwie ją założyć. Powodem największych trudności okazuje się zwykle fugowanie klinkieru – warto więc dowiedzieć się, jak wykonać to bezbłędnie.

Dobra spoina zapewnia dobre fugowanie klinkieru

Cegły klinkierowe wymagają zazwyczaj solidniejszego spoiwa niż inne produkty ceramiczne. Z uwagi na to decydując się na elewację klinkierową, powinniśmy zawczasu wybrać odpowiednią spoinę. Aby fugowanie klinkieru przyniosło oczekiwane efekty, musimy sięgnąć po fugę dedykowaną jedynie do klinkieru. Wyroby tego typu na pewno kupimy w składach budowlanych, a różnorodność cen sprawia, że zawsze znajdziemy fugę, która spełni nasze potrzeby oraz nie będzie dużym wysiłkiem dla naszego budżetu.

Najważniejsze reguły fugowania klinkieru

Warto zwłaszcza pamiętać, że usunięcie starej spoiny z powierzchni cegieł klinkierowych okazuje się znacznie trudniejsze niż w przypadku innych surowców. Dlatego też podczas fugowania klinkieru nie wolno zapominać o spoinie wydostającej się za szczeliny – należy szybko ją usuwać. Bardzo ważną sprawą jest też uprzednie przygotowanie podłoża – nawet nieduże zanieczyszczenia mogą bowiem mieć wpływ na przyczepność cegły.