
Elewacje z klinkieru
Płytki klinkierowe to materiał często stosowany na zewnętrznych ścianach domów. Nie dzieje się tak oczywiście bez powodu, ponieważ od lat jest on ceniony z uwagi na na unikalne właściwości. Cechująca go odporność i walory wizualne sprawiają, iż stopniowo wypiera pozostałe materiały elewacyjne, a producenci wciąż zgłaszają wzrost sprzedaży wyprodukowanych z niego cegieł. Jakie dobre strony ma opisywany materiał? Jak dbać o elewacje klinkierowe, żeby posłużyły nawet kilkadziesiąt lat?
Technologie wyrobu elewacji klinkierowej
Klinkier to materiał, który wytwarza się ze specjalnej gliny. Jest ona wypalana w w piecu rozgrzanym do ponad tysiąca stopni Celsjusza, dzięki czemu doskonale znosi działanie wilgoci oraz ekstremalnych temperatur. W zależności od typu wykorzystanej przy jego produkcji gliny, klinkier może mieć najróżniejsze kolory oraz wykazywać mniejszą lub wyższą wytrzymałość na pęknięcia.
Reguły montażu elewacji klinkierowej
By elewacja klinkierowa posłużyła długie lata, należy przyłożyć szczególną wagę do technologii jej założenia. Warto pomyśleć o tym jeszcze przed budową domu oraz postawić przystosowane do tego fundamenty – pozbawiona podparcia może wszak pozostać jedynie niewielka część cegły elewacyjnej. Powinniśmy również wybrać cegły szkliwione, gdyż cechuje je niewielka nasiąkliwość – czasem na zerowym poziomie.
Elewacja klinkierowa – dlaczego się opłaca?
Elewacja klinkierowa posiada wiele silnych stron. Najistotniejszą z nich jest czasem aż całkowita wytrzymałość na wpływ wilgoci, która powoduje, że cegły klinkierowe używane są również w regionach, gdzie odnotowuje się wysoki poziom opadów atmosferycznych. Elewacja klinkierowa zabezpiecza też nasz dom przed porostami czy pleśnią, które na niej nie mogą się rozwijać.