
Do czego służą dziś rusztowania?
Rusztowania to nieodłączne części wyposażenia firm remontowych. Umożliwiają łatwe dotarcie do najwyżej usytuowanych części budynków, nie powodując zarazem zagrożenia dla pracujących u góry ludzi. Dzięki rusztowaniom remonty zabytkowych świątyń, domów mieszkalnych oraz wieżowców są znacznie prostsze niż kiedyś. Rusztowania są również wykorzystywane przez firmy zajmujące się myciem szyb oraz konserwacją linii wysokiego napięcia. Używane są również w przetwórstwie chemicznym. Oprócz rusztowań stacjonarnych stosowane są też rusztowania przesuwane – pomocne zwłaszcza przy robotach obejmujących duże obiekty.
Materiały na rusztowania
Niegdyś rusztowania wykonywane były zazwyczaj z drewna. Takie modele były wprawdzie lekkie, jednak niewytrzymałe, co powodowało, iż przy skończonym remoncie konieczne były przynajmniej małe naprawy. Do dziś na Dalekim Wschodzie rusztowania wykonuje się z bambusa. Obecnie najpopularniejszym typem rusztowań są te zrobione ze stali, która jest surowcem wytrzymałym, a przy tym dość łatwym w przenoszeniu. Jeszcze lżejsze jest aluminium, a te wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji rusztowań jezdnych, które powinny być jak najmniej ciężkie.
O czym nie zapominać przy wynajmie rusztowań?
Ze względu na bezpieczeństwo ludzi pracujących na rusztowaniach, bardzo istotne jest to, od kogo je wynajmiemy. Należy wybierać przede wszystkim firmy z dobrą opinią oraz polecane przez wcześniejszych kontrahentów. Sprawdźmy też, czy konkretna ekipa proponuje poza tym montaż i rozłożenie rusztowań – jest to bowiem zadanie, do jakiego niezbędne są wysokie kwalifikacje, a nie możemy zapominać, iż bezpośrednio rzutuje to na bezpieczeństwo znajdujących się na wysokości pracowników. Koszty wypożyczenia rusztowań są bardzo różne i wynikają z okresu wynajmu, metrażu konstrukcji i innych czynników.