
Dlaczego kolorowe asfalty są tak ważne
Kolorowe asfalty wykorzystywane są w obszarach zurbanizowanych jako tworzywa usprawniające poziom ruchu pojazdów i pieszych oraz spełniające role wizualne. Zobaczmy, w jakich miejscach się je wykorzystuje i z jakich elementów są wykonane.
Po co kładzie się kolorowe asfalty
Perspektywy użycia tej niestandardowej nawierzchni drogowej są nieskończone. Najczęściej kolorowe asfalty wykorzystywane są do wyznaczania linii komunikacyjnych i w celu zwiększenia komfortu spacerowiczów. Spotkamy je na chodnikach, drogach ratowniczych, w parkach, a także alejkach. Nasilają one widzialność pasów ruchu, sygnalizują ciągi dla pieszych, pasy do skręcania oraz przestrzeń dla policji. Dzięki ich zastosowaniu wymiernie zmniejszają się przypadki stłuczek komunikacyjnych z udziałem uczestników ruchu. Żywe barwy wyglądają weselej niż standardowe asfalty, które najczęściej można spotkać w przestrzeni publicznej, więc podnosi się również estetyka ulicy.
Z czego wykonuje się kolorowe asfalty
Zobaczmy teraz z jakich komponentów wykonuje się kolorowe asfalty. Najczęściej są to tzw. lepiszcza, bezbarwne, z których bez problemu można stworzyć wielokolorowe nawierzchnie, dodając na przykład beton asfaltowy i inne składniki. Struktura asfaltu jest odporna na niszczycielskie warunki atmosferyczne i doskonale realizuje swoją rolę, a sprawia to technika wykonania i zawartość mieszanki. Kolorowych asfaltów nie zniszczy ich dynamiczna eksploatacja (np. poruszanie się jednośladami czy ruch samochodów), ani pogoda, przejawiająca się obfitymi opadami, wysoką temperaturą oraz oddziaływaniem ultrafioletowym.