Czym grozi brak izolacji fundamentów?

Fundamenty to na pewno kluczowe elementy budynku. Jeśli będą uszkodzone staną się zagrożeniem dla całego budynku. Szczególnym czynnikiem ryzyka dla nich jest woda, gdyż potrafi prędko je zniszczyć, zaś efekty tego będą zauważalne dla każdego z mieszkańców. Aby temu zapobiec powinniśmy już na etapie projektowania domu pomyśleć o izolacji fundamentów – przez to w przyszłości nie będą niezbędne drogie oraz naprawdę złożone naprawy. Rezultaty mokrych ścian są najbardziej zauważalne na najniższych kondygnacjach domu. Jak wiec je odróżnić? Jakie metody umożliwią zapobiegnięcie im?

Przed czym zabezpiecza izolacja fundamentów?

Jak przed momentem wspomnieliśmy, nasiąkanie potrafi okazać się bardzo groźne dla obiektu. Kiedy wilgoć podniesie się do ścian, początkowym symptomem będzie odpadanie tynku, które jest problemem nie tylko wizualnym. Naprawdę szybko bowiem ściany zaczynają toczyć pleśni i glony, zaś te mogą być ogromnym zagrożeniem dla zdrowia lokatorów budynku. Naprawdę groźne są dla ludzi z alergiami oraz chorobami systemu odpornościowego, bo u nich czasem owocują także śmiercią. To z tego powodu tak istotne jest to, by fundamenty zostały odpowiednio zabezpieczone przed niekorzystnym wpływem wody. Które metody to umożliwiają?

Surowce do izolacji fundamentów

Odróżniamy dwie najważniejsze metody izolacji fundamentów – poziomą i pionową. Pierwsza zabezpiecza przed podciąganiem wilgoci i niszczeniem ścian. Ostatnia natomiast chroni fundamenty przed opadami oraz wodą podziemną. Zależnie od poziomu niebezpieczeństwa, izolacja fundamentów bywa lekka, średnia lub ciężka – ta trzecia stosowana jest głównie na terenach, gdzie nierzadko obserwuje się podtopienia. Ważne okazuje się również to, które materiały są wykorzystane do izolacji fundamentów, zatem zawsze powinno się sięgać po produkty najlepszych producentów.