Czy warto wykonać hydroizolację fundamentów?

Stawiając na budowę jakiejkolwiek nieruchomości, powinno się pamiętać o przeróżnych pracach. Do tych postrzeganych jako najistotniejsze zalicza się hydroizolacje fundamentów. Jest to na tyle istotny etap prac, że najrozsądniej ich przeprowadzenie zlecić fachowcom , którzy posiadają bardzo dużą wiedzę i długoletnie praktykę w tym zakresie.

Hydroizolacja fundamentów – z jakiego powodu jest to tak ważna sprawa?

Hydroizolacja fundamentów bardzo dobrze chroni obiekt użytkowy przed wpływem wilgoci. Należy wiedzieć, że bezpośrednie oddziaływanie wilgoci na fundamenty znacząco zmniejsza właściwości termiczne nieruchomości. Dochodzi wtedy do wyziębienia ścian, które są przez to dużo bardziej narażone na rozwój grzybów odbijających się negatywnie na zdrowiu lokatorów. Teraz wykonywane są dwa typy izolacji: przeciwwodna i przeciwwilgociowa. Izolacja przeciwwodna wykonywana jest wtedy, kiedy woda zalega w pobliżu konstrukcji obiektu . Sprawdza się ona również w przypadku, gdy woda wywiera nacisk o charakterze hydrostatycznym na strukturę fundamentów. Izolacja przeciwwilgociowa natomiast gwarantuje ogólną ochronę przed działaniem wody oraz wilgoci w wypadku, kiedy nie jest wywierane ciśnienie na poszczególne elementy budowlane.

Hydroizolacja fundamentów – gdzie jest stosowana

Hydroizolacje fundamentów wykonuje się obecnie zarówno w budynkach mających charakter mieszalny, jak i w przemysłowych. Powinno się wiedzieć, że przy robieniu hydroizolacji fundamentów konieczne jest osłonięcie obszarów mających charakter trudno dostępny. Zalicza się do nich narożniki, łączenia ścian i załamania. W związku z tym wykonanie hydroizolacji nakłada konieczność przygotowania oddzielnego projektu prac. Realizację hydroizolacji najlepiej jest powierzyć fachowcom, którzy posiadają zarówno wiedzę, jak i doświadczenie w tego rodzaju przedsięwzięciach. Tylko wtedy można być pewnym, że wszystko zostanie wykonane tak, jak należy, a sama izolacja świetnie wypełni swoją rolę.