Co musimy wiedzieć wybierając układ sterowania CNC

Programowanie CNC znacznie ułatwiło obróbkę skrawaniem. Dzięki opisywanej technologii możliwe okazało się prędkie i dokładne przygotowanie wielu detali przy zastosowaniu maszyn takich jak tokarki czy frezarki. Dla klientów najważniejsze okazuje się oczywiście to, iż wraz z wprowadzeniem CNC wiele produktów wykonanych z metalu stało się tańsze – obniżyły się wszak ceny wytwórstwa. Dzisiejsze CNC używa wielu rodzajów maszyn, przez co osiągalne jest wykonanie dowolnych kształtów. Co ważne, urządzenia CNC mogą być stosowane do obróbki różnych materiałów – również tych najbardziej twardych. Jakie jednak maszyny najczęściej wykorzystują operatorzy CNC? Co przede wszystkim rzutuje na działanie maszyn CNC?

Kiedy wykorzystywany jest system sterowania CNC?

Najczęściej spotykanym typem maszyn CNC są urządzenia skrawające czyli frezarki, które umożliwiają cięcie metalowych elementów w dowolne kształty. Oprócz tego często wykorzystywane są również tokarki (maszyny ścierające), które pozwalają na wyprodukowanie wszelkiego rodzaju prętów oraz walców. Przy zaawansowanych elementach używane są także elektrodrążarki, które dzięki użyciu erozji elektrycznej umożliwiają między innymi produkcję szablonów oraz form.

Jak wybrać odpowiedni układ sterowania CNC??

Na sprawność pracy maszyn rzutuje w szczególności to, jaki układ sterowania CNC jest w nich zamontowany. Wyszukując firmę, która zaprogramuje na nasze potrzeby maszynę, warto więc dowiedzieć się, co myślą o jej usługach dotychczasowi klienci. Nie bez znaczenia jest też to, jak przebiega kooperacja z wykonawcą programu – nie zapominajmy bowiem, iż musi on zostać całkowicie dopasowany do potrzeb danego zakładu. Trafionym pomysłem okaże się też współpraca z firmą proponującą zakup licencji już po sprawdzeniu opracowanego programu oraz wskazaniu do niego możliwych poprawek.