Cegły, płytki, elewacje, bruk klinkierowe

Klinkier jest aktualnie jednym z najważniejszych materiałów budowlanych. Chętnie decydują się na niego duzi inwestorzy funkcjonujący na rynku nieruchomości, ale też jest powszechnie stosowany w budownictwie indywidualnym. Spotykamy go w kościołach, na parkingach, chodnikach i ścianach zewnętrznych domów. Z jakich jednak względów jest popularny? Jakie dobre strony posiada ten klinkier? Dlaczego powinniśmy go stosować?

Jak jest wytwarzany klinkier?

Klinkier to surowiec, który powstaje przez wypiekanie gliny w temperaturach przewyższających tysiąc *C. W odróżnieniu od różnych innych wyrobów ceramicznych, klinkier posiada jedynie spieczoną powierzchnię, nie ma zaś szkliwienia. Do wytwarzania klinkieru używa się glinek żelazistych oraz wapiennych.

Z jakich przyczyn powinniśmy stosować klinkier?

Technologia produkcji klinkieru sprawia, iż jest on odporny na niekorzystne warunki pogodowe – jego nasiąkliwość nieczęsto jest większa niż 6 procent. Produkty klinkierowe są całkowicie odporne na mróz. Oprócz tego są także wytrzymałe na pęknięcia, doskonale znosząc nawet największe ciężary. Nie sposób nie powiedzieć też o interesującym wyglądzie tego surowca – oferowany jest w setkach wersji barwnych, bez trudu dopasujemy go do rozmaitych stylów.

W jakich miejscach jest używany klinkier?

Klinkier, z uwagi na sporą wytrzymałość jest często używany do wyrobu bruku – coraz częściej spotyka się go na drogach dojazdowych oraz ścieżkach ogrodowych. Odporność na mróz typowa dla wyrobów klinkierowych sprawia zaś, iż są stosowane na elewacjach budynków.