Cegła ozdobna – atrakcyjne, nowoczesne wnętrza

Klinkier to odmiana ozdobnej cegły, która może być użyta zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Jakie są jego główne cechy i dlaczego jest współcześnie tak szeroko stosowana w pracach budowlanych?

Klinkier – cegła dekoracyjna ceniona w budownictwie

Klinkier to nic innego jak wypalane w bardzo wysokiej temperaturze płytki ceglane charakteryzujące się wysoką wytrzymałością na zawilgocenie oraz uszkodzenia mechaniczne. Płytki z cegły od lat wykorzystuje się jako element wykończenia domów i mieszkań – mogą być użyte m.in. jako wewnętrzne płytki elewacyjne czy cegła na komin. Cegła dekoracyjna jest używana też na naroża, podokienniki, cokoły oraz pozostałe elementy budynków i wspaniale pasuje zarówno do domów utrzymanych w nowoczesnym, jak i klasycznym stylu.
Elewacja klinkierowa prezentuje się bardzo elegancko i nie jest podatna na niekorzystne czynniki z zewnątrz – śnieg, promieniowanie słoneczne, niską temperaturę czy deszcz. Klinkier na elewacje utrzymuje się więc wiele lat w idealnym stanie. Wykonane z klinkieru płytki ścienne mają jeszcze inne zalety – użycie naturalnego surowca powoduje, iż są one antyalergiczne i niepodatne na działanie grzybów.

Płytki klinkierowe wewnętrzne i klinkier na elewację

Cegła dekoracyjna użyta na ścianie zewnętrznej domu nada budynkowi nietuzinkowego charakteru i odróżni go od innych. Natomiast klinkier użyty jako wewnętrzna elewacja podkreśli styl, w którym utrzymane są pokoje – idealnie nada się do wnętrz inspirowanych przestrzenią nowojorskiego loftu. Dobrej jakości płytki z cegły można kupić w licznych składach budowlanych – zarówno internetowych, jak i stacjonarnych.