Badania geotechniczne – kluczowe dla każdej inwestycji

Badania geotechniczne są niezbędne w czasie organizowania wnoszenia domu. Dzięki danym, jakie za ich pośrednictwem zdobędziemy, zwykle możemy ustrzec się różnych trudności. Jakich? Przede wszystkim tych, które biorą się z zawartości wilgoci w gruncie. Badania geotechniczne powiedzą nam, czy w glebie na danym terenie znajdują się wody gruntowe – bardzo komplikują one wykonanie piwnicy, więc tego rodzaju badanie pozwoli na wycofanie się z tego rozwiązania i zachowanie sporych sum. Badania geotechniczne mówią nam również, czy trzeba postarać się o wydajne odprowadzenie wilgoci, aby ustrzec się problemów wiążących się z niewsiąkaniem wilgoci w wyniku braku przepuszczalności ziemi.

Badania geotechniczne – na czym się opierają?

Badania geotechniczne opierają się na zaczerpnięciu próbek gruntu z różnych głębokości. Możemy zaczerpnąć je zarówno manualnie, jak i za pomocą odpowiedniego sprzętu. Ostatnia metoda wykorzystywana bywa w szczególności w celu pobrania fragmentów z większych głębokości lub w gruntach o wysokiej twardości. Dobrze pamiętać, iż im wyższa jest liczba odwiertów, tym bardziej miarodajne wyniki dadzą badania geologiczne. Po uzyskaniu próbek muszą one być dostarczone do laboratorium, gdzie specjalista zbada je pod kątem zawartości wilgoci, jak również innych substancji oraz metali.

Komu zlecić badania geotechniczne?

Jak widać, rezultaty badań geotechnicznych będą bardzo ważne – wpływają na opłacalność inwestycji oraz wielkość związanych z nią wydatków. Powinniśmy więc zlecić ich przeprowadzenie sprawdzonemu geologowi. Jak więc go wyszukać? Najlepszym wyjściem okaże się powierzenie badań geotechnicznych specjaliście posiadającemu odpowiednie certyfikaty – zapewniają one, że wyniki badań geotechnicznych okażą się dokładne, a my dzięki nim bez trudu będziemy mogli rozpocząć inwestycję i uniknąć dodatkowych wydatków.