Andbud – klinkierowe cegły

Cegła klinkierowa jest stawiana wśród najbardziej wartościowych surowców do wykończenia ścian zewnętrznych. Jest nie tylko nadzwyczaj wytrzymała, ale też świetnie wygląda, dzięki czemu często stosuje się ją w budownictwie prywatnym lub publicznym. Produkowana jest w rozmaitych wzorach, co umożliwia wkomponowanie jej do prawie każdego budynku. Co warto na jej temat wiedzieć?

Cegła klinkierowa – techniki produkcji

Materiałem służącym do wytworzenia cegły klinkierowej może być wyłącznie najlepsza glina. Proces jej wyrobu opiera się na obróbce w bardzo dużej temperaturze, sięgającej nawet 1000 *C. Cegła klinkierowa, która ma zostać wykorzystana na elewacji powinna także przejść trudny test, polegający na wielokrotnym zamrożeniu i ogrzaniu.

Gdzie stosowana jest cegła klinkierowa?

Zwykle używana jest w elewacjach budynków państwowych, religijnych lub zwykłych domów. Z uwagi na wielką ilość jej wzorów, możliwe jest także jej użycie do budowy ogrodzeń, parapetów lub kominków. Cegła klinkierowa to też idealny materiał do stworzenia podłogi na balkonie lub podjazdu. Jej wytrzymałość na niskie temperatury sprawia, że często używa się jej przy budowie schodów zewnętrznych.

Dlaczego powinniśmy stosować cegłę klinkierową?

Największą zaletą cegły klinkierowej jest na pewno jej mrozoodporność – bez problemu może więc być używana na zewnątrz. Cegła klinkierowa jest poza tym w stu procentach wodoodporna, przez co jest wykorzystywana w hydrotechnice oraz lokalizacjach szczególnie wystawionych na deszcz. Oprócz tego, problemem nie są pęknięcia.