Zaduch, grzyby w mieszkaniu albo mętne szyby – dokładnie w ten sposób objawia się niedziałająca wentylacja. Podobne symptomy szczególnie często obserwują lokatorzy mieszkań, gdzie ostatnio wymieniono okna – łatwiej się teraz zamykają, a woda i gazy nie są w stanie od tej pory wydostać się z domu. Co więc zrobić, by zaprojektować idealną wentylację?

Wentylacja – jak działa?

Jak większość z nas doskonale wie, wentylacja ma za zadanie usunięcie z pomieszczenia zużytego powietrza oraz wtłoczenie na jego miejsce nowego. Jest to szczególnie ważne, gdyż w starym medium unoszą się chorobotwórcze bakterie, roztocza oraz pleśnie.

Jaką ilość medium musi wprowadzić wentylacja?

Specjaliści twierdzą, że ilość wymienionego w trakcie sześćdziesięciu minut powietrza musi odpowiadać kubaturze pomieszczenia. Należy też pamiętać, że każdy lokator potrzebuje w tym czasie około 30 000 litrów medium.

Wentylacja – jak jest skonstruowana?

Najistotniejszymi elementami wszystkich tego rodzaju instalacji są kanały wentylacyjne, którymi medium dostaje się z zewnątrz do naszego mieszkania. Ważną rolę odgrywa również nawiewniki – żeby wentylacja odpowiednio funkcjonowała, powinniśmy zamontować je na wysokości dwóch metrów, ponieważ w ten sposób zimne powietrze zdąży zmieszać się z tym już ogrzanym.

Jak odzyskać ciepło z wentylacji?

Rozwiązaniem pozwalającym zaoszczędzić nieco energii z wyprowadzanego z pomieszczenia medium może być wymiennik. Jak wiele jesteśmy w stanie dzięki niemu odzyskać? Wpływ na to ma jego konstrukcja oraz pogoda na zewnątrz – droższe wymienniki wykazują wszak lepsze możliwości.