Kupujesz fotele biurowe? Koniecznie to przeczytaj

Po wielu godzinach spędzonym przed biurkiem mogą nas boleć plecy. Bardzo istotne oczywiście będą ćwiczenia, jednak nawet to nie pomoże, jeśli przed komputerem siedzimy na niekomfortowym fotelu. Dlatego nie możemy szukać oszczędności na fotelach biurowych – dają bowiem pewność tego, że plecy będą wypoczęte. Fotele biurkowe rzutują także na samopoczucie pracowników – ich właściwe wybór owocuje wyższą skutecznością oraz podniesieniem produktywności załogi. Jak więc wybierać fotele do biura? Jakimi konsekwencjami może grozić nietrafiony dobór takich foteli?

Fotele biurkowe – kluczowa jest możliwość regulacji

W dużych biurach niezmiernie ważna jest funkcja regulacji ułożenia siedziska, zagłówka oraz podłokietników krzeseł przeznaczonych do pracy przy biurku. Należy bowiem mieć świadomość, że będą na nich siadać pracownicy o różnych gabarytach – więksi mogą skarżyć się na ból krzyża po dniu siedzenia na krzesłach z źle wyprofilowanym oparciem, niżsi natomiast na ból kończyn dolnych z powodu nie dotykania całą stopą podłogi. Istotna jest dodatkowo stabilność całego fotela do biurka. Zagwarantuje ją właściwa konstrukcja podstawy – szczególnie taka pięcioramienna. Podczas pracy przy biurku ważne będą także podłokietniki, bo znacząco ułatwią pisanie na klawiaturze, chociaż są użytkownicy, preferujący fotele biurowe bez nich. Z ekonomicznego punktu widzenia warto postawić na fotele, w których bez trudności można wymienić kółka, które są często zużywającą się ich częścią.

Prawidłowo dobrane fotele do biurka to nie wszystko

Najczęściej występującymi chorobami wynikającymi z nieprawidłowej pozycji ciała podczas pracy przy biurku są głównie bóle pleców – tak w części lędźwiowej, jak i między łopatkami. Wypada oprócz tego wspomnieć, iż choroby mogą dotyczyć też nadgarstków – zwłaszcza przy braku lub nieprawidłowym poziomie podłokietników. Miejmy także na uwadze, że nawet poprawnie ustawiony fotel nie da nam gwarancji zachowania dobrego zdrowia – pracę przy komputerze trzeba regularnie przerywać na szybką gimnastykę.