
Kilka słów o cechach płytek ceramicznych
Pośród rozmaitych materiałów do wykończeń szczególnym zainteresowaniem mogą pochwalić się płytki ceramiczne. Ich popularność nie powinna jednak dziwić – posiadają bowiem mnóstwo dobrych stron, które sprawiają, że są często stosowane zarówno w prywatnych mieszkaniach, jak i gmachach urzędów. Są bardzo odporne na wpływ wody oraz łamanie, a mnogość wzorów pozwala włączyć je do rozmaitych pomieszczeń. W jaki sposób więc je układać? O jakich zasadach wiedzieć, by końcowy rezultat spełnił nasze potrzeby?
Najważniejsze reguły wyboru płytek ceramicznych
Przy wyborze płytek najważniejsza okazuje się cechująca je ścieralność. Produkty z trzema najniższymi klasami stworzone są wyłącznie do montażu na ścianach. Nie wolno stosować ich na podłodze, bo na niej egzamin zdadzą płytki ceramiczne o czwartej i piątej klasie ścieralności. Warto sprawdzić także twardość kafelków – to ona wpływa na ich odporność. W przypadku kafelków na podłogę ważna jest również ich antypoślizgowość – im wyższa jest ta wartość, tym bardziej przyczepne okażą się kafelki. Nie zapominajmy, że płytki ceramiczne z niską grupą nasiąkliwości wolniej się brudzą.
Jak przygotować powierzchnię pod płytki ceramiczne?
Najważniejsze będzie dokładne wyczyszczenie podłoża, na którym kładzione będą kafelki. Jeśli zbudowana jest z nasiąkliwego surowca, powinniśmy też ją zagruntować. Płytki ceramiczne można też nałożyć na stare kafelki – wcześniej musimy tylko przemyć je wodą z detergentem i zmatowić ich wierzch, bo w ten sposób podniesiemy ich przyczepność.