Jak urządzić kącik dziecka na balkonie?

Dla każdego malucha dodatkowa przestrzeń w postaci nawet niewielkich rozmiarów balkonu będzie nie lada atrakcją. Podpowiadamy, jak zaaranżować kącik dla dziecka na balkonie, aby stworzyć dla naszej pociechy przytulne i bezpieczne miejsce do zabawy i odpoczynku.

Kącik dla dziecka na balkonie? Koniecznie bezpieczny

Kącik dla dziecka na balkonie w pierwszej kolejności powinien być przede wszystkim bezpieczny. Zadbajmy więc najpierw o to, aby dostosować przestrzeń do wieku i możliwości rozwojowych malucha. Zabezpieczmy drzwi balkonowe, jeśli chcemy, aby dziecko nie było w stanie tam wejść bez naszej wiedzy. Zamontujmy na balustradzie balkonu ochronną siatkę lub bambusową matę. Warto pomyśleć również o odpowiednim dla małych stópek podłożu oraz ochronie przeciwsłonecznej w postaci rolety lub markizy.

Inspiracje, jak urządzić kącik dla dziecka na balkonie

Pomysłów na zaaranżowanie kącika dla dziecka na balkonie jest wiele. Warto zacząć od tych uniwersalnych, najprostszych, które można modyfikować z upływem czasu. Polecanym przez nas rozwiązaniem jest umieszczenie na balkonie małej piaskownicy. Gdy nasza pociecha będzie stawiać babki i budować zamki z piasku, my z powodzeniem wystawić możemy twarz do słońca i wypić na spokojnie poranną kawę…

Jeśli metraż balkonu jest niewielki, zamiast piaskownicy na balkonie postawić możemy małą miskę z piaskiem. Wrzućmy do niej kilka foremek, figurek, samochodzików i klocków, które urozmaicą maluchowi zabawę.

Ciekawym rozwiązaniem będzie również stworzenie na balkonie miniogródka. Posadźmy wraz z maluchem w skrzynkach lub doniczkach kwiaty oraz zioła, o które wspólnie będziemy dbać. Pamiętajmy, że dzieci bardzo chętnie badają i eksperymentują, postawmy więc na te rośliny, które odporne są na zniszczenia i łatwo regenerują się. Zwróćmy też uwagę na to, aby wybrane przez nas gatunki nie kłuły, nie parzyły i nie były toksyczne. Aby zachęcić malucha do wspólnego uprawiania balkonowego ogródka, codziennie obserwujmy posadzone roślinki, dowiedzmy się, jak je pielęgnować i zaopatrzmy dziecko we własną konewkę.

Kącik dla dziecka na balkonie przestrzenią do relaksu

Balkon to również doskonałe miejsce na kącik relaksacyjny dla malucha. Rozbijmy na balkonie namiot lub indiańskie tipi dla dziecka i zaaranżujmy w nim przytulny kącik do zabawy. Zachęćmy malucha, aby zaprosił do tej przestrzeni ukochane misie przytulanki lub inne maskotki: pluszowy kot, pluszowy pingwin lub inne.

Na balkonie zamontować możemy także hamak – najlepiej taki przystosowany do potrzeb dziecka, z usztywnionymi bokami i pasami bezpieczeństwa. Zawieśmy go nisko nad ziemią i wyposażmy w przytulne poduchy. Dla naszej pociechy hamak będzie idealnym miejscem na popołudniową drzemkę. Sprawdzi się również jako przyjazna przestrzeń do czytania książek.

Na balkonie możemy urządzić dla malucha punkt obserwacyjny nocnego nieba. Wystarczy zakupić prosty, niedrogi model teleskopu i krok po kroku zaznajamiać dziecko z mapą nieba. Na balkonie zamontować możemy również karmnik ze specjalnym podajnikiem i zachęcić naszą pociechę do obserwacji ptaków. Wyposażmy małego ornitologa w atlas ptaków i wygodne krzesełko.

Pamiętajmy oczywiście, że kącik dla dziecka na balkonie powinien przede wszystkim być dopasowany do potrzeb i zainteresowań naszego malucha. Zanim przystąpimy do działania, skonsultujmy więc z naszą pociechą najciekawsze pomysły i wspólnie z dzieckiem podejmijmy decyzję, które z rozwiązań będzie strzałem w dziesiątkę.

Źródło tekstu: https://galeriabukowski.pl/kacik-dla-dziecka-na-balkonie