Drzwi drewniane. O czym pamiętać przy zakupie?

Mimo że w sklepach kupimy mnóstwo drzwi wykonanych z rozmaitych surowców (na przykład z metalu czy materiałów syntetycznych), to największym uznaniem wytwórców i kupujących szczycą się nadal drzwi drewniane. Oczywiście nie powinno to dziwić, ponieważ ich wszystkie zalety powodują, iż będą świetnym wyjściem tak tam, gdzie istotna będzie wygoda, jak i we wnętrzach, w których istotniejsze są walory estetyczne. Dobrze wyprodukowane drzwi drewniane są wszak wytrzymałe i świetnie wyglądają, a ich użytkowanie nie sprawia najmniejszych problemów. Jak jednak robione są drzwi drewniane? O czym nie zapominać przy ich zakupie?

Konstrukcja drzwi drewnianych

Do produkcji drzwi bywają wykorzystywane najróżniejsze rodzaje drewna. Najczęściej rzecz jasna używane jest drewno z sosny, które jest dość wytrzymałe, a oprócz tego tanie, dość lekkie i niesprawiające trudności w trakcie obróbki. Oprócz tego stosowane są przede wszystkim pozostałe drewna krajowe – między innymi dąb czy buk. Rysunek drewna z sosny nie pasuje niestety do wszystkich wnętrz – z tego względu drzwi drewniane obkładane są obłogami z różnych gatunków, tak tych ze Starego Kontynentu, jak i z innych części świata. Decydują one jaki będzie wizerunek konkretnego modelu oraz umożliwiają dopasowanie go do różnych mebli czy dodatków.

Drzwi drewniane do wiekowych wnętrz

Drzwi drewniane bywają nierzadko kupowane również ze względu na to, iż (w odróżnieniu od drzwi wyprodukowanych z tworzyw sztucznych) mogą być używane także w klasycznie zaaranżowanych wnętrzach oraz w czasie odnawiania budynków dodanych na listę zabytków. Dla części kupujących bardzo ważne jest też to, że drzwi drewniane możemy wyprodukować w myśl wskazówek klienta, dopasowując je do jego upodobań oraz wymagań przestrzennych mieszkania – a to jest oczywiście nieosiągalne dla drzwi z metalu oraz z coraz popularniejszych tworzyw syntetycznych.