Czyste powietrze w mieszkaniu – o oczyszczaczach powietrza

Problem zanieczyszczenia atmosfery trafił już do świadomości statystycznego Polaka i rzadko bywa pomijany. Mieszkańca naszego kraju mają świadomość, że czystość powietrza, którym na co dzień oddychamy, wyraźnie oddziałuje na nasze samopoczucie. Póki nie zostaną wdrożone systemowe rozwiązania, każdy powinien zatroszczyć się o swoje zdrowie, na przykład poprzez zakupienie oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze powietrza – rozwiązanie potrzebne rezydentom wielkich aglomeracji

Im bardziej rozwinięty rejon, tym bardziej prawdopodobna groźba pojawienia się wysokiego stężenia PM10 oraz PM2,5, czyli tzw. pyłów zawieszonych. Na rozwój licznych schorzeń płuc narażeni są głównie rezydenci dużych miast oraz okolic w sąsiedztwie zakładów przemysłowych wypuszczających do atmosfery obfite ilości owych pyłów. Cykliczne korzystanie z oczyszczaczy powietrza jest rozwiązaniem, które pomoże w dużym stopniu zminimalizować negatywny wpływ pyłów na zdrowie. Oczyszczacze powietrza wielu cenionych producentów, jak m.in. AirFree, LIFAair bądź Meaco, od lat znajdują się w ofercie wielu sklepów, toteż nie jest to już coś nowego na krajowym rynku. Co interesujące, poza filtrowaniem z powietrza zanieczyszczeń, nierzadko posiadają one też inne dodatkowe funkcje.

Jonizacja oraz wykrywanie dwutlenku węgla – pozostałe funkcje oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza sprzedawane są w różnych rozmiarach, dlatego bez problemu znajdziemy sprzęt stosowne do określonej kubatury wnętrza. Są to urządzenia względnie nieduże, zatem bez wysiłku daje się je przesuwać pomiędzy pokojami. Poza odfiltrowywaniem z powietrza pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10, zatrzymują one dodatkowo grzyby oraz drobnoustroje, które mogą być przyczyną szeregu reakcji uczuleniowych czy też chorób, jak również groźny benzen. Mnóstwo oczyszczaczy powietrza ponadto jonizuje i nawilża powietrze, co wytwarza w domu rześką atmosferę, a przy tym zapewnia lepszy sen. Część oczyszczaczy ma także detektory ostrzegające o wysokim stężeniu CO2. Kupno oczyszczacza powietrza poleca się głównie alergikom.