wypadanie włosów

Zdjęcie dostarczone przez partnera zewnętrznego.

Z problemem wypadania włosów spotyka się wiele osób, zarówno młodych, jak i starszych. Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do powstawania tego problemu  – od nieprawidłowej pielęgnacji, poprzez niedobory w diecie, zmiany hormonalne czy przyjmowanie niektórych leków. Dzisiaj opowiemy o najczęstszych przyczynach nadmiernego wypadania włosów.

Przyczyny wypadania włosów

Niewłaściwa dieta

Jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów jest niewłaściwa dieta. Nieodpowiednio zbilansowane posiłki ubogie w cenne składniki odżywcze – białko, żelazo, aminokwasy czy cynk – doprowadzają z czasem do powstania ich niedoborów w organizmie. Wypadanie włosów jest często jednym z pierwszych objawów tychże niedoborów. Przywrócenie dobrze zbilansowanej, zróżnicowanej diety powinno z czasem wykluczyć ten problem. Jeśli tak się nie stanie, wówczas należy szukać przyczyny gdzie indziej.

Zmiany hormonalne

Kolejną częstą przyczyną wypadania włosów są zmiany hormonalne. Dotyczą one zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. W przypadku panów wypadanie włosów ma miejsce najczęściej po 40 roku życia i uwarunkowane jest zachwianiem produkcji testosteronu. U kobiet problem ten związany jest głównie z menopauzą oraz okresem poporodowym, kiedy to w organizmie kobiety dochodzi do licznych i intensywnych zmian hormonalnych.

Przyjmowanie leków

Wypadanie włosów może mieć również związek z przyjmowaniem niektórych leków. Najczęściej problem ten wywołują farmaceutyki immunosupresyjne lub cytostatyczne. Osoby leczące się na różnego rodzaju choroby tarczycy także mogą być narażone na zwiększoną utratę włosów.

Niewłaściwa pielęgnacja włosów

Jeśli jesteś osobą zdrową, nie przyjmujesz żadnych leków, nie przeżywasz nadmiernego stresu, nie jesteś w okresie zintensyfikowanych zmian hormonalnych i starasz się dobrze odżywiać, a mimo wszystko obserwujesz u siebie nadmierne wypadanie włosów, to być może musisz zwrócić większą uwagę na pielęgnację – zarówno skóry głowy jak i włosów.

Jak zadbać o włosy?

Pielęgnacja włosów i skóry głowy jest bardzo ważna w profilaktyce wypadania włosów. Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy.
Po pierwsze stosuj szampony odpowiednie do Twojego rodzaju włosów. Jeśli masz problem z utratą włosów, wybierz szampon zapobiegający wypadaniu włosów. Pamiętaj również o regularnym stosowaniu odżywek oraz suszeniu włosów przed pójściem spać. Spanie z mokrymi włosami powoduje uszkodzenie struktury włosa i może przyczynić się do ich łamania lub wypadania.
W pielęgnacji włosów ważna jest również ich ochrona przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak wiatr czy słońce. Wychodząc na zewnątrz w wietrzny dzień staraj się spinać włosy, aby nie narażać ich na szarpanie i plątanie się. W okresie letnim stosuj kosmetyki chroniące włosy przed promieniowaniem UV, zadbaj także o ich właściwe nawilżenie.
Nie zapominaj też o skórze głowy – pamiętaj o codziennym, choćby kilkuminutowym masażu oraz odżywianiu skóry. Pomogą Ci w tym domowe maski stworzone na bazie naturalnych produktów, takich jak siemię lniane, awokado czy olej rycynowy. Jeśli nie masz czasu na samodzielne przygotowywanie preparatów, które pomogą Ci zadbać o skórę głowy i włosy, skorzystaj z produktów dostępnych w aptece.
Zanim zaczniesz martwić się z powodu wypadania włosów zastanów się, czy na pewno jest ono nadmierne. Pamiętaj, że codzienna utrata nawet kilkudziesięciu włosów jest naturalna i nie powinna wzbudzać Twojego niepokoju.

[artykuł partnerski]