
Plastyka powiek górnych – zabieg estetyczny czy leczniczy?
Chirurgiczna korekcja powiek to rozwiązanie dla tych, którzy odczuwają permanentny dyskomfort przez ich opadanie. Jako że tkanka powiek jest nadzwyczaj cienka, dość szybko podlega procesom starzenia, traci z czasem elastynę i kolagen, co powoduje utratę jej sprężystości. Lecz opadające powieki nie są niedogodnością dotykającą wyłącznie starszych ludzi. Nierzadko na tę przypadłość z przyczyn genetycznych cierpią również osoby w młodym wieku.
Z jakiego powodu pacjenci zapisują się na korektę powiek?
Proces starzenia się tkanek jest naturalny i nowoczesna medycyna nie znajduje się wciąż na poziomie, który pozwoliłby go zupełnie zatrzymać. Opadające powieki są więc typowym skutkiem utraty przez skórę jędrności. Zazwyczaj opadanie powiek jest zaledwie kwestią estetyczną, ponieważ przyczynia się do tego, że twarz ma wyraz niezmiernie strudzonej. Tymczasem wielu pacjentów zapisuje się na podniesienie z powodów medycznych – opadające powieki przyczyniają się do istotnego ograniczenia pola widzenia, głębokiego zmęczenia oczu oraz uporczywego bólu głowy. Może to zatem zauważalnie wpływać na komfort życia, poprzez utrudnianie tak prostych czynności, jak czytanie czy prowadzenie pojazdów.
Korekta powiek górnych – czy zostanie blizna po zabiegu?
Plastyka powiek polega na wykonaniu nacięcia skóry w jej naturalnej fałdzie i pozbyciu się zbędnej luźnej tkanki. W niektórych przypadkach usuwa się też nadmiar tkanki tłuszczowej. Rana po nacięciu zszywana jest drobnymi szwami, co sprawia, że po zasklepieniu blizna po zabiegu pozostaje niezauważalna. Sam zabieg blefaroplastyki trwa zazwyczaj mniej więcej jedną godzinę i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu przez kilkanaście dni występuje obrzęk oczu, czasem pacjent czuje także swędzenie powiek, niemniej jednak zwykle już po blisko dwóch tygodniach pacjenci wracają do codziennej aktywności.
Nie każdy może poddać się zabiegowi podniesienia powieki górnej, dlatego najpierw nieodzowna jest konsultacja ze specjalistą. Pośród przeciwwskazań do wykonania blefaroplastyki znajduje się m.in. cukrzyca, choroby nowotworowe czy nadciśnienie. Plastyki powiek nie przeprowadza się również u kobiet karmiących piersią oraz w ciąży.