Zabezpiecz różne powierzchnie powłoką hydrofobową

Woda bywa niebezpieczna dla prawie wszystkich materiałów. Na tkaninach pojawiają się się przez nią pleśnie i bakterie, które w krótkim okresie sprawiają, iż materiał okazuje się się nieprzydatny do wykorzystania. Tak samo niebezpieczna potrafi być też dla metalu – znacznie przyspiesza bowiem rdzewienie. To dlatego istotne będzie to, by chronić powierzchnie wrażliwych narzędzi przed jej negatywnym wpływem. Pozwalają na to najróżniejsze środki impregnujące, jednak nie wszystkie są skuteczne. Jak zatem wybrać ten, który spełni nasze oczekiwania? Która powłoka hydrofobowa okaże się najlepsza? O czym należy pamiętać przy jej poszukiwaniach?

Powłoka hydrofobowa dopasowana do surowca

Jak łatwo się domyślić, powłoka hydrofobowa powinna być dopasowana do materiału, który ma zabezpieczać. Odmienne substancje zawierają środki przeznaczone do stali, inne natomiast do impregnacji tekstyliów. Na szczęście na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych preparatów – od tych zabezpieczających tekstylia, przez powłoki hydrofobowe do drewna, aż po środki, które można stosować na przedmiotach ceramicznych. By były skuteczne, powinniśmy rzecz jasna pamiętać, iż należy aplikować je na czyste i suche przedmioty – w innym razie nie będą wszak skuteczne.

Co rzutuje na efektywność powłoki hydrofobowej?

Powłoki hydrofobowe produkowane są obecnie z nowoczesnych składników. Najlepiej postawić na preparaty stworzone w myśl nanotechnologii – wytwarzające cienkie warstwy ochronne, które odpychają wilgoć. Nowoczesne powłoki hydrofobowe powinny być również w 100% odporne na wpływ promieni słonecznych, gdyż wiele chronionych surowców jest codziennie na nie narażonych. To spowoduje również, że tkaniny, na które zostanie zaaplikowana powłoka hydrofobowa będą zabezpieczone przed blaknięciem powstałym w wyniku promieniowania słonecznego.