Innowacyjna nanotechnologia

Nanotechnologia, kojarząca się z nowatorskimi rozwiązaniami wykorzystywanymi w medycynie bądź przemyśle, znajduje coraz więcej zastosowań w życiu codziennym. Nanocząstki obecne są dzisiaj przykładowo w impregnatach oraz środkach czyszczących.

Nanotechnologia – zabezpieczenie przed wilgocią i zanieczyszczeniami

Nanotechnologia umożliwia tworzenie powłok hydrofobowych zabezpieczających właściwie każdą powierzchnię przed zanieczyszczeniem różnego pochodzenia czy przed wodą. W impregnatach obecne są nanocząstki o wiele mniejsze od porów zabezpieczanej powierzchni, co pozwala cząstkom na głębokie przeniknięcie i zapewnia niezwykle skuteczną ochronę. Powłoka hydrofobowa nie tylko nie przepuszcza wody i tym samym chroni przed wykwitami wapiennymi bądź korozją, ale także osłania zabezpieczoną powierzchnię przed promieniowaniem ultrafioletowym. Jednocześnie powłoka hydrofobowa jest paroprzepuszczalna, a więc umożliwia ona „oddychać” materiałom.
Powłoką hydrofobową można pokryć szyby, tekstylia, drewno, lakier samochodowy i wszelkiego rodzaju podłoża mineralne, jak beton, kostkę brukową, elewacje budynków lub fugi.

Nanotechnologia – innowacyjne środki czyszczące

Nanotechnologię stosuje się również do produkcji środków czyszczących. Zawarte w tych preparatach mikroskopijne cząsteczki wyjątkowo skutecznie oczyszczają powierzchnię, ponieważ głęboko ją penetrują. Preparaty te wspaniale dają sobie radę z usuwaniem nawet problematycznych zabrudzeń, jak przykładowo tłustych naleciałości w piekarniku lub zacieków z kamienia. Dodatkowo w środkach czyszczących znajdują się nanocząstki srebra, które uniemożliwiają rozwój roztoczy, grzybów i pleśni.
Środki czyszczące produkowane z zastosowaniem nanotechnologii nie zawierają substancji zagrażających zdrowiu ani nie posiadają nieprzyjemnej woni. Są to preparaty bezpieczne dla środowiska, mogą być więc używane nawet na powierzchniach mających kontakt z żywnością, czyli przykładowo na blatach kuchennych. Porównywalnie bezpieczną grupą takich produktów są neutralizatory woni przeznaczone do domu, samochodu lub wyposażenia dla zwierząt – kuwet i legowisk.